Lidé se již mohou těšit na kostel

Závěrečná etapa archeologického výzkumu nedaleko Hruškové začne dnes a v průběhu prázdnin tu pomohou s odkrýváním historické stavby asi dvě desítky studentů středních škol.

„Prvotní průzkum území pod Krudumem začal loni a měl ukázat, jaký objekt tady vlastně stál. Potvrdil, že jde skutečně o kostel, jehož existenci dokládá listina krále Václava I. z roku 1253. Kdy byl ale kostel postaven, není známo. Víme jen, že zanikl někdy na přelomu patnáctého a šestnáctého století,“ řekl Vladislav Podracký z hornoslavkovského Sdružení dětí a mládeže. To se, ve spolupráci s Karlovarským muzeem, o opětovné vzkříšení kostela zasloužilo.

Dokončení archeologického průzkumu bude stát jeden milion korun a peníze poskytly různé firmy a instituce z Karlovarského kraje.

„Do konce léta chceme s pomocí brigádníků zbytky kostela úplně odkrýt, stavbu zakonzervovat a upravit tak, aby byla přístupná veřejnosti. Obdobně si lze v současnosti prohlédnout pozůstaky kostela svatého Linharta v karlovarských lázeňských lesích. Mohlo by se to podařit do října,“ dodal Podracký.

Že mají oba kostely hodně společného, dokládají ve zdivu zbytky páleného vřídlovce, který pocházel z Karlových Varů a zedníci ho používali místo vápna.

„Potěšil nás rovněž nález kompletního vstupního portálu, což jsme vůbec nečekali. Obnovíme ho v původní podobě,“ uvedl Podracký.