Rozhledna na Krudumu? Ještě je čas diskutovat

  • Autor: Luděk Jaša
  • Zdroj: MF Dnes, Karlovarský kraj
  • Dne: 26. 9. 2005

Myšlenka obnovy rozhledny vznikla před mnoha lety a za tímto účelem jsme založili obecně prospěšnou společnost Krudum. Ta si dala za cíl odhalit lidem krásy Slavkovského lesa a jeho unikátní kouzlo, mimo jiné i formou znovupostavení této dominanty. Dlouhou dobu jsme se snažili pro svou práci najít podporu odpovědných orgánů i široké veřejnosti a současně otevřít diskuzi k této problematice, protože se skutečně jedná o významné dílo na jedinečném místě.

Členové společnosti si uvědomují závažnost této stavby a od začátku dělají vše pro to, aby vyhověli co nejvíce případným připomínkám. Že nemůžeme splnit všechny požadavky, nám bylo jasné od začátku, ale přesto jsme se snažili jich co nejvíce podchytit hned v zárodku. Proto jsou členy společnosti například majitel pozemků město Loket, zástupci CHKO, odborníci a znalci, například Jan Schlossar, Richard Švandrlík či Jindřich Horáček. S nimi jsme projednávali každý problém, který se objevil, abychom co nejvíce eliminovali negativní následky stavebního zásahu do krajiny. Každý náš krok byl podložen jejich vyjádřením a souhlasem.

Každý z nás vložil do této práce mnoho prostředků, sil a energie bez nároku na jakoukoliv odměnu. Doposud jsme prošli nejhorším a zajistili administrativní podmínky pro umožnění stavby. Velikou podporu jsme našli u vlastníka pozemku, města Loket, a vedení Městských lesů Loket, kteří s mimořádnou ochotou vyšli naší iniciativě vstříc. S jejich pomocí a pochopením se nám daří v záměru pokračovat s perspektivou úspěšného dokončení projektu. Jejich mimořádná iniciativa se projevuje v mnoha sférách. Loket je tahounem dění v regionu Slavkovského lesa, což dokazuje dnes a denně nejen tím, jak pokračuje obnova historického jádra i okolí. ale také významnou pomocí při obnově kostela svatého Mikuláše.

Největším problémem je skutečnost, že výška – oproti původní desetimetrové rozhledně – musí přesahovat 22 metrů, kvůli výšce okolních stromů. Čím bude vyšší, tím lépe, neboť hora je velice povlovná. Pokud ovšem nechceme, aby lidé měli výhled jen do tmavých kmenů okolních smrků. Předběžný propočet na kamennou stavbu byl v roce 2002 dvacet milionů korun.

Nyní se po letech hledání a zkoušení objevila nová možnost. Státní telekomunikační úřad jako jediný z operátorů pochopil, o jak strategické místo se jedná. A učinil nabídku. Zaplatí stavbu, postaví přístupovou cestu, vybuduje přívod energie atd. Ovšem stavba musí prvotně odpovídat jejich plánům. K tomu je důležité uvést další skutečnost. Telekomunikační věž někde v okolí stát bude v každém případě. Úřad jej, jak vyplývá ze zákona, musí v regionu vybudovat, takže se s ní v každém případě setkáme. Když ne na Krudumu, tedy o kousek dál. Podobné stavby již na několika místech stojí, a ty, co se teprve plánují, se po našem vzoru snaží příslušné obce využít současně také jako rozhlednu.

Stojíme před závažným rozhodnutím. Pokud tedy rozhlednu chceme vybudovat, máme v tuto chvíli dvě možnosti.

Můžeme si vybrat takovou, která bude vzhledem maximálně vyhovovat našim představám a čekat deset až dvacet let, než dáme dohromady potřebnou částku. Mezitím na některém z vedlejších kopců vyroste telekomunikační věž.

Druhou variantou je, že se připojíme k nabídce telekomunikací a upravíme stávající věž pro potřeby vyhlídky. V tom případě rozhledna bude v příštím roce postavena, ale…
Občas slýcháme i třetí návrh – nestavět nic, „uzamknout“ Slavkovský les před lidmi či bránit jim v přístupu mechanickými překážkami, protože kam lidé vstoupí, to zničí. S tímto názorem však naše společnost nesouhlasí, i když mu dobře rozumí.

Také otázka vzhledu rozhledny je velice diskutabilní. Co člověk, to jiný názor, jiný vkus. Proto bych rád připomenul historii jiné známé věže – Eiffelovky v Paříži. Když ji stavěli pro jednorázový účel světové výstavy, strhla se veliká vlna nevole. Dnes, po letech, se těmto nespokojeným připomínkám pousmějeme, ale tehdy tyto problémy hýbaly společností a plnily stránky tisku.

Dnes je možnost o tomto tématu stále ještě diskutovat. Pokud bude dialog prospěšný, věcný a konstruktivní, určitě dosáhne účelu. Jsem proto rád, že diskuse vypukla a obyvatelé regionu mají možnost se k akci vyjádřit.

  • Varianta A vznikla v roce 2001 s myšlenkou znovu vybudovat na Krudumu rozhlednu; měla by železobetonový tubus opláštěný kamenem.
  • Druhý návrh (B) přišel s rozšiřováním působnosti společnosti Krudum v roce 2002; počítá s materiály jako je kámen a cihly.
  • Nejnovější možnost (C) je z roku 2004 a předpokládá umístění vyhlídkové plošiny na telekomunikační věži.

Autor je ředitelem společnosti Krudum