I chov králíků podléhá módě. Letí menší plemena

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 12. 9. 2008

Připravit králíky na celostátní výstavu je podobné, jako když tým vizážistů chystá dívku na volbu miss. Ve skutečnosti ale příprava začíná podstatně dříve – už před narozením králíka výběrem rodičů. A i v chovu králíků lze vypozorovat módní trendy.

Nejkrásnějším mladým králíkem se letos na celostátní výstavě v Březové na Sokolovsku stal holandský černý Petra Sirotka ze Sedlčan. Perfektní kresba na srsti, dokonalé tvary a ideální velikost. „Je to jedno z nejnáročnějších plemen. Je to dáno tím, že vyžaduje kresbu přesně podle standardů. Takže i mláďata se musí vybírat pro další chov. Ale stane se, že třeba z celého vrhu, z pěti šesti králíků, se nehodí ani jeden. Tím víc to ale baví,“ řekl hrdý majitel vítězného králíka.

V Březové se o uplynulém víkendu představilo přes 2700 králíků z desítek plemen. „Samozřejmě, že každý chovatel považuje za nejlepší nebo nejhezčí to plemeno, které sám chová. Ale my jako posuzovatelé musíme být spravedliví,“ dušoval se porotce Bohumil Dvořák.

Vkus chovatelů se podle něj mění. „Dříve se králíci chovali hlavně pro maso, a tak byla v oblibě větší plemena. Teď je to více hobby a chovají se malá plemena, zakrslá, spíš na hraní než na maso,“ řekl Dvořák.

Například v Březové se v počátcích nejčastěji choval vídeňský bílý králík. Dnes už toto v Čechách tradiční plemeno ustupuje menším, barevným plemenům.

„V módě jsou třeba stříbrná plemena,“ řekl Roland Zens z místní organizace Českého svazu chovatelů Kostelní Bříza, který výstavu v Březové pořádal.

I když je chov králíků dnes do značné míry estetickou záležitostí, mnozí jej stále chovají kvůli výbornému masu. „Já králíky zbožňuji nejen v králíkárně, ale i na pekáči,“ řekl chovatel letošního šampiona Petr Sirotek. Ze tří stovek králíků, které má za jednu sezonu v chovu, je zřejmě z čeho vybírat na výstavy i na pekáč.

„Králíky zbožňuji nejen v králíkárně, ale i na pekáči.“ Petr Sirotek