Do třiceti metrů po 151 schodech

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 16.

10. 2008

Přesně 151 schodů musí vyšlapat lidé, kteří se chtějí podívat z nové rozhledny. Ta je od včerejška bezplatně a volně přístupná na vrchu Krudum ve Slavkovském lese. Točité schodiště vedoucí na ochoz až do výšky 29,5 metru nad zemí je součástí právě dokončené šedesát metrů vysoké ocelové monitorovací věže Českého telekomunikačního úřadu.

Nová vyhlídka stojí přesně v místě, kde od roku 1932 stála desetimetrová kamenná rozhledna pojmenovaná podle zdejšího významného lékaře Andrease Kempfa. Brzy se stala turistickou atrakcí, ale po válce chátrala a zbyla z ní jen hromada kamenů. Atrakcí se může stát i moderní vyhlídka, na niž se složila sousední města Loket, Horní Slavkov, Sokolov, Krásno a také kraj.

„Tohle je jen začátek. Chceme tu postavit otevřený srub, aby se lidé měli kde schovat. Sruby by měly vyrůst i u blízkých Komářích jezírek a také pod rozhlednou v Krásně. Opravíme lesní přístupové cesty,“ plánuje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. Jen cesty budou stát dvanáct milionů korun. V zimě by se čtveřice měst mohla znovu složit na úpravu tras pro lyžaře.

Na vrch Krudum dojdou návštěvníci z několika směrů. Nejkratší je to od silnice ze Sokolova směrem na Podstrání. Motoristé tu mohou nechat auto před odbočkou na Lobzy a vydat se po špatné lesní cestě asi čtyři kilometry vzhůru přes bývalou osadu Milíře. Na vrch se dá dojet na kole.

Vyhlídku na Krudumu (nadmořská výška 835 metrů) spravuje firma Loketské městské lesy a nechá ji volně přístupnou od 1. dubna do 31. října. Nesmí se na ni šplhat za silného větru, bouřky a při námraze. Na schodišti a na plošině se smí v jeden okamžik pohybovat maximálně 35 osob.

Zajímavé je, že na většině českých map je vrch Krudum (z keltštiny -kruhová pevnost) oficiálně zapsán jako Chrudim. K přejmenování došlo po 2. světové válce, kdy se nově příchozí obyvatelé domnívali, že slovo Krudum má německý původ. Název Chrudim se ale nikdy neujal. Město Horní Slavkov, na jehož území vrch stojí, před několika dny poslalo Českému úřadu zeměměřičskému a katastrálnímu návrh, aby hora Chrudim byla přejmenována zpět na Krudum.