Březovým listím pokřtili knihu o obcích, které zanikly

Vernisáž projektu s pracovním názvem Zaniklé obce Březovska zaujala kromě jiných také novináře z Mladé fronty DNES, kteří se starají o přílohu Karlovarský kraj. Článek z dnešního vydání od Bohumila Zemana je překopírován v pokračování tohoto příspěvku. Dále si můžete prohlédnout televizní záznam Zdeňka Soukupa na ČT 24 s názvem Vzniká turistická trasa po zaniklých obcích Slavkovského lesa.

Křtění knihy (v modré košili starosta Bouda)

Březovým listím pokřtili knihu o obcích, které zanikly

  • Článek z MF Dnes, 27. 8. 2010
  • Autor: Bohumil Zeman, Mladá fronta

Stylově březovým listím včera posypal a pokřtil starosta Březové Miroslav Bouda novou knihu Zaniklé obce na Březovsku. Publikace má spolu s výstavou a s naučnou stezkou po opuštěných zbytcích sídel vzbudit zájem o vesnice, které zmizely po poválečném odsunu německého obyvatelstva a se vznikem vojenského výcvikového prostoru. Projekt financuje Evropská unie.

Kromě speciální mapy je k mání už i kniha Zaniklé obce na Březovsku, kterou včera pokřtil starosta Březové spolu s autorem Luďkem Jašou.

Těžko se hledají, ale existují. Poslední zbytky osmnácti obcí a osad, které zanikly ve Slavkovském lese po poválečném odsunu Němců a se vznikem vojenského výcvikového prostoru. K opuštěným zarostlým místům, kde žily stovky a tisíce lidí, zamíří turisté se speciální mapou v ruce.

Přehledná mapka zavede návštěvníky na dva okruhy nové naučné stezky po zaniklých vsích. U osmnácti stanovišť najdou informační tabule s textem o historii vsí, počtem obyvatel, zajímavostmi a starými fotografiemi. „Do konce října budou tabule i s mapou naučné stezky v terénu už nainstalované,“ řekla Kateřina Tykalová, která na celém projektu pro město Březová pracuje.

Včera výsledek viděli první návštěvníci na vernisáži v osadě Kostelní Bříza. Ode dneška jsou informační panely jako jakási zmenšenina vycházkové trasy vystaveny ve foyer Městského domu kultury v Sokolově. K mání už je i kniha Zaniklé obce na Březovsku, kterou včera pokřtil starosta Březové Miroslav Bouda spolu s autorem Luďkem Jašou.

„Historii Slavkovského lesa se věnuji už třicet let. Prošel jsem všechny archivy na české i německé straně. Mluvil jsem s řadou pamětníků a od některých mám i unikátní fotografie. Ty se objevují i v knize. Třeba nikdo nevěděl, jak vypadal zámeček v Kamenici,“ řekl Luděk Jaša.

V terénu se dají najít už jen základy domů, kostelů, pivovarů. „Pokud bych teď ale chtěl někomu ukázat zbytky kostela v Horní Žitné, skrz prales tvořený bolševníkem se k nim nedostanu. Všechny někdejší obce jsou zarostlé náletovými keři. Je to dost smutné, když si uvědomíme, že vznikly ve 13. století,“ poznamenal autor podrobné publikace, která má 550 stránek.

Všechny zmizelé vsi jsou podle Kateřiny Tykalové dostupné buď autem, nebo pěšky. „Cesty jsou označeny turistickými značkami. Třeba v Krásné Lípě je nádherný židovský hřbitov. Poblíž Smrkovce zase stará betonová sila raketové základny.“

„Má to ale i svá pozitiva. Na opuštěných místech je panenská příroda, chráněné rostliny, unikátní ekosystém,“ poznamenal starosta Březové Miroslav Bouda.

Březová na naučný projekt získala evropskou dotaci 1,8 milionu korun. Kvůli odsunutým Němcům a jejich potomkům, které by stezka mohla zlákat k hledání kořenů, jsou texty na letácích a tabulích i v němčině.