Studánka

Název obce byl odvozen od její polohy u krásného pramene nebo studánky. Český název stanovený v roce 1947 tento význam pojmenování zčásti zachoval. Tehdy se vybíralo z těchto názvů: Šumná, Studničky a Studánka.

První zmínka o obci pochází z roku 1311, kdy byl zmíne zemský soudce v Chebu Taut ze Schonprunnu. Do r. 1850 obec patřila ke kynšperskému panství, farností ke Smrkovci. Od roku 1866 samostatná obec.

K obcí náležela řadu mlýnů na Libavě: Hallerův (Hallermühle), Hergetův (Hergetmühle) a Kreinhoferův (Krainhofer Mühle). Dále zde byla lisovna oleje, myslivna a hostinec. Dnes ze Studánky nezbylo téměř nic, jsou zde jen pastviny a osamělý dům zemědělce. Část katastru obce byla začleněna do obory pojmenované Studánka. V oboře běhají hlavně daňci a mufloni.

Dodnes se v bývalém centru obce zachoval pomník obětem 1. světové války, avšak bez desky se jmény padlých. Za obcí při polní cestě stávala Boží muka a výklenková kaplička dochovaná dodnes.

Osudovým se obci stal Vojenský výcvikový prostor Prameny, do něhož byla začleněna. Po jeho zrušení v r. 1954 byly zchátralé domy zničeny úplně.

Cesta k bývalé osadě Studánka

Vyznačena je cesta pro turisty

Rok Domů Obyvatel
1869 46 281
1900 45 281
1930 43 233

Zdroje

  • Romana Beranová Vaicová: Zaniklé obce na Sokolovsku. Krajské muzeum Sokolov, 2005.
  • A jeden další zdroj, neznámý. Pochází z něj např. zmínka o Krainhofer Mühle.