R6 u Březové, září 2010

Čtenářům doporučuji zajímavý odkaz na vizualizaci rychlostní silnice R6, jednak na videu, jednak na obrázcích. Věděli jste, že do lesoparku Dolní Rychnov povede silnice? Povede, a to Myší dírou, jak cestě pod mostem říkají někteří obyvatelé Březové a okolí. Dále pěkný odkaz – fotky z výstavby. V tomto příspěvku naleznete další fotografie z výstavby silnice, v okolí Březové. Obsahuje i zajímavé pohledy na Elektrárnu Tisová a Chlum sv. Máří. Celý příspěvek

Nová zpevněná cesta z Březové

Cyklisté, chodci i běžci přivítají novou zpevněnou cestu, která vede z parkoviště za hasičárnou na Březové do kopečka (tam, kde se konávají čarodějnice a cyklistické závody) a pak po rovině pod vedením vysokého napětí směrem k vodárně, která je poblíž budované silnice R6 zhruba tam, kde slepě končí silnice vedoucí ke golfovému hřišti. Cesta je zhotovena z materiálu z bývalé silnice E6. Více na fotografiích. Celý příspěvek

Nový zákon o odpadech připraví obce o miliony

  • Autor: Dita Urešová
  • Zdroj: Sokolovský deník
  • Dne: 8. 2. 2008

O desítky milionů korun přijdou města a obce kvůli chystanému zákonu o odpadech. Podle novely zákona by měl být příjem ze skládek rozdělen a jeho osmdesát procent by měl získat krajský úřad, který by peníze následně rozděloval. Například Březová by přišla o dvě desítky milionů korun.

„Roční příjem ze skládky v našem katastru činí dvacet milionů korun. Tyto peníze následně investujeme do ekologických projektů. Postavili jsme například čistírnu odpadních vod v našich přidružených vsích Kamenici, Rudolci či Kostelní Bříze,“ vypočítává březovský starosta Miroslav Bouda. „Nejvíc mě mrzí, že o chystaném zákoně s námi nikdo nejednal, a nemohli jsme k němu přednést svoje výhrady,“ uvedl.

Podobně je na tom také Vintířov. Tamní radnice získává ze skládek deset milionů korun. Ty jsou, stejně jako v Březové, určitou daní za to, že skládky jsou pro obce určitou zátěží. „Pokud si někdo myslí, že s těmito penězi budou kraje lépe hospodařit, tak ať se k nám přijede podívat. Za peníze získané ze skládek jsme například postavili novou kanalizaci, chodníky nebo zavedli plyn. Pokud bychom o peníze přišli, zbyly by nám na investice pouhé dva miliony. Nyní máme na investice více než dvanáct milionů,“ doplnil Boudu vintířovský starosta Jiří Ošecký. „Určitě podpoříme chystanou petici. Chceme se také obrátit na naše regionální poslance a senátora,“ dodal.

Petici připravuje v těchto dnech vedení Němčic nad Hanou a Košťálova. Chtějí ji následně rozesílat prostřednictvím e–mailu ostatním starostů a starostkám v České republice. „Myslím, že náš problém je společný. Přijdeme o značné příjmy pro naše obce, budeme terčem kritiky našich občanů, neboť při zřizování skládek slyšeli jen sliby, jak se bude mít obec dobře ze zřízení skládky. V neposlední řadě jsou to opravdu naše závazky a zpracované výhledy,“ uvádí v písemném prohlášení starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková. „Proto, prosím, napněme síly a pojďme společně hlasitě projevit svůj nesouhlas. Nejen odesláním na patřičné instituce, ale i zveřejněním ve sdělovacích prostředcích,“ vyzývá své kolegy.

Kniha ukáže Březovou jako bránu do Slavkovského lesa

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 7. 8. 2006

Březová na Sokolovsku vydala za peníze, které získala jako dotaci z Evropské unie v rámci Společného regionálního operačního programu, obsáhlou a výpravnou publikaci nazvanou Březová – brána do Slavkovského lesa. Na její přípravě pracoval kolektiv autorů od loňského roku a v pátek vedení města knihu oficiálně představilo. Výroba publikace stála asi 640 tisíc korun, z toho Evropská unie dala 75 procent, 15 procenty přispěl Karlovarský kraj a zbytek platila Březová. Uvedl to starosta Miroslav Bouda.

Od historie až po současný život ve městě

Kniha je rozdělena do čtyř částí. V první se mohou čtenáři seznámit s historií Březové i přidružených obcí. Nechybí ani kapitola věnovaná mnoha již zaniklým osadám a vískám. Druhá část představuje celou škálu současného života ve městě. „Třetí část jsme věnovali plánům radnice do budoucna, připravovaným projektům a aktivitám. Čtvrtá část je jakousi marketingovou prezentací města. Čtenáři se v knize také dozví řadu zajímavých informací o Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, na jehož pokraji Březová leží,“ uvedl Bouda.

Podle Boudy vydalo město knihu i s cílem mnohem více upozornit právě na fakt, že je jakousi vstupní bránou do Slavkovského lesa. Z toho nakonec plyne i její název. „Tato oblast je opravdu pěkným kusem přírody a místem velmi vhodným k aktivnímu odpočinku. Jsem přesvědčen, že během několika málo let se při cestách po vesnicích Rudolec, Kostelní Bříza či Kamenice naskytnou turistům stejně malebné pohledy jako na řadu míst ve vnitrozemí. Věříme, že v rámci našich možností vzniklo dílo, které bude přínosem nejen návštěvníkům oblasti, ale i historikům nebo regionálním kronikářům,“ dodal starosta.

Kniha Březová – brána do Slavkovského lesa vyšla v českém vydání v nákladu tří tisíc kusů. Dostupná bude například na radnici a v informačním centru v Březové, Sokolově a Lokti.

Autorem historické části je sokolovský pedagog a historik Vladimír Prokop, fotografie současné i historické poskytli například Jakub Fajt, Zdeněk Smutný i nedávno zesnulý Milan Petřík. Právě on na Březové prožil řadu let a mapování historie regionu pomocí objektivu se věnoval několik desetiletí.