Vzhůru do stopy

Altán na Lesném

Běžkařské stopy na Lobzech (Lobzy-Kamenice-Rovná) jsou pravidelně upravovány a mezi Sokolováky si získaly dobrou pověst. Na Mariánskolázeňsku se správci tras také dobře činí a strojově je stopa natahována až na Hvězdu (…Bašus-Hřebenovka-Vysoké sedlo-Hvězda-Kladská…).

Alternativou k běžkování ve stopě je běžkování ve volném terénu (asi se tomu říká back country). To prostě vezmete teplé oblečení, dle chuti zásoby (jídla a oblečení) do baťůžku a klidně ty nejobyčejnější běžky (pokud mají šupiny, nemusíte mazat… ale zase po rovině a z kopce to pojede hůř). A vydat se můžete kamkoliv. Třeba po červené turistické značce směr Tři rybníčky a volitelně dále směr Lazy, nebo stočit k Rovné, Bystřině, Kamenici. Obnáší to ovšem třeba toto:

  • prošlapávání stopy v hlubokém sněhu, který rád zalézá do bot
  • vítr na pláních
  • jízda po auty zdeformované sněhové pokrývce na lesních cestách

A po návratu z expedice se můžete odměnit v restauraci U Bílého koníka.

Lazy

Původní pojmenování obce Perlsberg pochází z osobního jména Bera, později Perl, a znamenalo tedy Perlova hora. Podle pověsti byl název odvozen od výskytu granátů nazývaných perly. Nynější název stanovený v r. 1948 vyjadřuje polohu ve stráni, na svahu.

Lazy (23. 1. 2010)

Lazy (23. 1. 2010)

První zmínka pochází ze 14. století, tak jako u naprosté většiny okolních obcí, které byly zmíněny v seznamu leuchtenberských lén z r. 1370. Rok 1850 se pro Lazy stal rokem osamostatnění od statku Žitná. Smrtelnou ranou pro tuto obec bylo zařazení do vojenského újezdu. V Horních Lazech se zachovala malá část původní zástavby. Dolní Lazy zanikly úplně, dnes je připomíná jen roku 1999 zrekonstruovaná kaplička a zanikající podmáčené základy domů a terénní pozůstatky mlýnů.

V Lazech působili dobrovolní hasiči, mužský pěvecký spolek, ochotnické divadlo a gymnastický spolek zvaný Turnverein. Škola byla postavena v r. 1850, nová v r. 1905 a ta stojí dodnes. Naproti škole bylo pekařství a vedle něj pomník obětem 1. světové války.

Mapa - Lazy

Rok Domů Obyvatel
1869 150 1283
1900 135 962
1930 136 885
1991 6 15

Mapa - tridomi

Zdroje

  • Romana Beranová Vaicová: Zaniklé obce na Sokolovsku. Krajské muzeum Sokolov, 2005.