Milíře

Název obe je odvozen od činnosti, kterou konali místní: pálili dřevěné uhlí. Český název vychází z původního a stanoven byl r. 1947.

První písemná zmínka je z r. 1433. Do r. 1850 patřila vesnička k panství Sokolov (tehdy patřilo Nosticům), do r. 1919 byly Milíře osadou Lobzů a od r. 1919 si Milíře mohli užívat statutu samostatné obce.

Po odsunu původních obyvatel po 2. světové válce přišla další pohroma, začlenění do vojenského prostoru. Zbyl zde jediný dům, zřejmě myslivna.

Než zde, v malé vesničce, byla postavena škola, učívalo se po domech. Nepůsobily zde ani žádné spolky. Kostel byl v Lobzech, pošta nejdříve v Dolním Rychnově, později v Sokolově.

K Milířům patřila Nellyina pila (Nellysäge).

Počet obyvatel a domů

Rok Domů Obyvatel
1869 16 102
1900 17 85
1930 20 76

Zdroje

  • Romana Beranová Vaicová: Zaniklé obce na Sokolovsku. Krajské muzeum Sokolov, 2005.

Hora Chrudim se už zase jmenuje Krudum

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 29. 11. 2008

Bájná hora ve Slavkovském lese? Zdejší by jen těžko zaváhali, znají ji jako Krudum. V oficiálních českých mapách by ale tento název hledali marně. Původem keltské jméno Krudum (kruhová pevnost) totiž považovali lidé, kteří se po 2. světové válce stěhovali do pohraničí, za německé a změnili ho na Chrudim. Nikdy se ale nevžilo. Teď zmatky kolem názvosloví končí. Český zeměměřičský a katastrální úřad přejmenoval tento týden Chrudim a vrátil se ke starému názvu Krudum. A to na žádost města Horní Slavkov, na jehož území se vrch do výšky 838 metrů nad mořem vypíná.

„Nový název bude veden v databázi geografických jmen Geonames a uváděn ve státním mapovém díle,“ napsal Bohumil Janeček ze zeměměčřiského úřadu. V praxi to znamená, že ve všech mapách, které půjdou do tisku, se už objeví jméno Krudum.

Kopec je velmi významný. Vedla tudy obchodní stezka. Na úpatí objevili archeologové v roce 2002 zbytky kostela sv. Mikuláše, který tu zanikl v 15. století. Příští týden – ve středu 3. prosince – odsud do kraje vyrazí svatý Mikuláš. Přesně podle staré pověsti. Po bohoslužbě, která v prostoru bývalého kostela začne v 16 hodin, Mikuláše vyprovodí pěvecký sbor Cubitus. Před několika týdny byla na vrchu otevřena měřící věž s veřejně přístupným ochozem – rozhlednou.

Klub českých turistů při svých pěších akcích vždy používal název Krudum. I když v turistických mapách Slavkovského lesa na prvním místě vždy stojí Chrudim s vysvětlující poznámkou v závorce: (správně Krudum). „Jsme na změnu připraveni. Nahlásíme ji našemu zpracovateli map,“ řekl Ladislav Zoubek z Klubu českých turistů. Společnost Loketské městské lesy chce ke Krudumu přilákat co nejvíce návštěvníků. Postaví na vrchu otevřený srub, aby se lidé měli kde schovat. Sruby by měly vyrůst i u blízkých Komářích jezírek a také pod rozhlednou v nedalekém Krásně. Opravíme lesní přístupové cesty. Oblast je totiž téměř nevyužívaná a přitom má velký rekreační potenciál,“ myslí si Hlavsa. Celý projekt zaměřený na rozvoj turistického ruchu by mělo zaštítit sdružení obcí Sokolov – východ spolu s městy Horní Slavkov a Krásno. Jen obnova cest přijde na dvanáct milionů korun.

Na Krudum dojdou návštěvníci z několika směrů. Nejkratší cesta asi vede od silnice ze Sokolova směrem na Podstrání. Motoristé tu mohou nechat auto před odbočkou na Lobzy a vydat se po špatné lesní cestě asi čtyři kilometry vzhůru přes bývalou osadu Milíře.