Vzhůru do stopy

Altán na Lesném

Běžkařské stopy na Lobzech (Lobzy-Kamenice-Rovná) jsou pravidelně upravovány a mezi Sokolováky si získaly dobrou pověst. Na Mariánskolázeňsku se správci tras také dobře činí a strojově je stopa natahována až na Hvězdu (…Bašus-Hřebenovka-Vysoké sedlo-Hvězda-Kladská…).

Alternativou k běžkování ve stopě je běžkování ve volném terénu (asi se tomu říká back country). To prostě vezmete teplé oblečení, dle chuti zásoby (jídla a oblečení) do baťůžku a klidně ty nejobyčejnější běžky (pokud mají šupiny, nemusíte mazat… ale zase po rovině a z kopce to pojede hůř). A vydat se můžete kamkoliv. Třeba po červené turistické značce směr Tři rybníčky a volitelně dále směr Lazy, nebo stočit k Rovné, Bystřině, Kamenici. Obnáší to ovšem třeba toto:

  • prošlapávání stopy v hlubokém sněhu, který rád zalézá do bot
  • vítr na pláních
  • jízda po auty zdeformované sněhové pokrývce na lesních cestách

A po návratu z expedice se můžete odměnit v restauraci U Bílého koníka.

Královská cesta

Říká se jí Královská nebo Císařská cesta. Tato historická lesní cesta (viz příložená koláž) je lemována mohutnými vzrostlými stromy, které z ní vytvořily obdivuhodnou alej. Vede po ní březovská okružní zelená turistická stezka sv. Vavřince (v úseku K. Bříza – Velká Halič).

  1. V Kostelní Bříze se začíná v podzámčí u čističky odpadních vod. Cesta je zpevněná, v létě zarostlá, ale průchozí.
  2. Kolem statku je cesta mírně podmáčená a křižuje ji výběh skotu (ale kravky se vyskytují jinde, žádná nebezpečí zde nehrozí).
  3. Z kopečka sejdeme na Velkou Halič (značka KČT). Zelená turistická značka vede dál do Rudolce.
  4. My pokračujeme dolů na nově zbudovanou pískovou cestu z Arnoltova směr Rudolec a dáme se doleva.
  5. Po cestě dojdeme do arnoltovské zatáčky. Za mostkem můžeme odbočit doprava a dojdeme na Špígl (dolní Arnoltov) k zámečku.

Cestu udržuje město Březová (viz fotografie Tomáše Tlamky z údržby stromů, odvodnění cesty).

Královská/Císařská cesta

Královská/Císařská cesta v r. 1841 a r. 2010.

V létě je cesta trochu zarostlá. Foto z vernisáže Letní umělecké školy 2010.

Židé

V přehledu obecní historie se dočteme na několika místech o židovských rodinách: že se živily obchodem a že jich bylo až třináct. Početnější komunita žila v bývalé obci Krásná Lípa (Schönlind) a zanechala po sobě hřbitov se 112 náhrobními kameny. Více informací o židech z Krásné Lípy najdete na stránkách Muzea Karlovy Vary (+ symbolika a texty na náhrobcích). Další židovský hřbitov je v Arnoltově.

V Kostelní Bříze, v domě bývalého poštovního úřadu vedle bývalé školy, žil žid Israel König. Jeho vzdálený potomek Leopold Hoenig sepsal rozsáhlou rodinnou kroniku (naskenovaná). Ta dokumentuje radosti a strasti rodinných příslušníků. Israel König žil v Kostelní Bříze spolu s manželkou v raném 19. stol. a okolo jeho poloviny. Byl obchodníkem a pošťákem a vedl záznamy zdejší židovské komunity. Celá rodina spolu s dětmi přišla do obce pravděpodobně z Maďarska. Dochovaná je rodinná fotografie z r. 1891.

Titulní list kroniky. (c) Leopold Hoenig, 1998.

Titulní list kroniky. (c) Leopold Hoenig, 1998.

Prosincová stopa u Kostelní Břízy

Zima již nějaký pátek předvádí svou sílu a běžkaři si lebedí. Jelikož však často fouká vítr a padá další sníh, stopař ztrací víru, že snad někdy stopu dle svých představ vyladí. Drobná poezie na úvod… a pár fotek z 18. a 19. prosince 2010. Stopa byla protažena až na Kostelní Břízu. V následujících dnech (a to hned toho 19. 12.) často sněžilo a foukalo. Co se běžkování týče, sledujte stránku SKI Březová. Celý příspěvek

Plán hospodářské budovy v Rudolci

Město Březová uspělo s žádostí o dotaci na projekt s názvem Vybudování integrovaného zázemí pro občanskou vybavenost. Jeho výstupem bude budova u hospody, v níž bude „provozní zázemí společenského života“: garáž pro uložení zahradní techniky, veřejné toalety, umývárna, dílna s ponkem a svěrákem. Předpokládaná cena: 2,7 mil. Kč. Dotace z Programu rozvoje venkova: 1,8 mil. Kč. Další foto na stránkách města. Celý příspěvek

Pohled na údolí Velké Libavy a okolní kopce

Při putování po horní spojnici obcí Kamenice a Kostelní Bříza se můžeme zastavit na Libavské vyhlídce. Ta je zároveň zastávkou na zelené trase KČT, jež zde odbočuje ze spojnice obou obcí. Velká Libava v minulosti poháněl mnoho mlýnů. V toku se svažují stráně na levé i pravé straně. Vidíme i nejvyšší bod Slavkovského lesa, Lesný. Podél potoka se dostaneme po silnici z Bystřiny přes Krásnou Lípu až na Lazy. Celý příspěvek