Měsíční krajina na Sokolovsku v r. 1987

Článek z doby socialismu nám po téměř čtvrtině století přiblíží tehdejší oficiální náhled na těžbu uhlí a její dopad na krajinu Sokolovska. Zajímavé je, že stejný článek bychom mohli otisknout v dnešních novinách a nikdo by si ničeho zvláštního nevšiml – snad až na chybějící zmínku o tenčících se zásobách uhlí a hrozbě celokrajské sociálně-ekonomické krize z důvodu rostoucí nezaměstnanosti.

Celý příspěvek

Výlety okolo Sokolova

Výlety po Sokolovsku pochází z projektu Dovolená na Sokolovsku. Zde jsou ke stažení v podobě PDF souborů s texty a fotografiemi.

O projektu Dovolená na Sokolovsku – produktové balíčky

Výlety po Sokolovsku ve formě letáků (PDF soubory) pochází z projektu Dovolená na Sokolovsku, který za přispění evropských fondů zrealizoval Mikroregion Sokolov-východ.

Název projektu Dovolená na Sokolovsku – produktové balíčky
Registrační číslo CZ.1.09/4.3.00/18.00354
Poskytovatel dotace ROP Severozápad

Výstupem projektu je 20 letáků ve třech jazykových mutacích po 500 kusech. Věnují se různým tématům, např. technické památky, příroda, dovlená s dětmi atp., a snaží se nabídnout ucelený plán na zážitek. Letáky lze získat v infocentru v Sokolově a Královském Poříčí. Dalším výstupem je mapa, turistická publikace a studie.

Cyklostezka Ohře

Podzimní cyklistika

Přírodní osou Karlovarského kraje jsou Krušné hory a řeka Ohře. Podél ní se napříč celým krajem buduje povětšinou asfaltová cyklostezka. Na podzim r. 2010 byla zahájena výstavba dalších úseků, např. průjezd Loktem a Sokolovem a kolem Nebanic. K úplnému dokončení pohodlné a bezpečné trasy chybí průjezdy měst a úsek do Chebu. I tak se však podél Ohře můžeme projíždět na mnoha a mnoha kilometrech. Přehled všechy cyklotras v kraji je na krajském cykloportálu.

Trasa po směru toku řeky

Kynšperk → DasniceChlumek (odbočka do Šabiny a Kostelní Břízy) → Hlavno → Citice → SokolovKrálovské Poříčí → Loket → Svatošské skály → Karlovy Vary-Doubí.

Dasnice

Průjezdní místo s vlakovým nádražím a odbočkou na poutní místo Chlum sv. Máří, z něhož se dá po žluté turistické značce po zpevněné cestě dostat do Kynšperka zpět k řece na cyklostezku.

Chlumek

Kolem zachovalého rokokového zámečku, který patří soukromému majiteli, projedeme v úseku Citice-Dasnice.

Šabina a Kostelní Bříza

Kolem Šabiny, kde je známé vodácké tábořiště a napojení na Slavkovský les (Kostelní Bříza), se zatím jen projíždí. U zámečku Chlumek je odbočka do lesíka, jímž se sjede k železničnímu přejezdu a k lávce přes Ohři. Z Šabiny se do Kostelní Břízy dostaneme z návsi, kde ze silnice zabočíme u trafostanice na cestu se zpevněným povrchem, mezi poli dojedeme pod most rychlostní silnice, po bývalé státní silnici se dáme doprava směr Arnoltov (300 m) a z něj vede silnice rovnou do Kostelní Břízy. Volitelně Císařskou cestou (na začátku obce doleva lipovou alejí).

Sokolov

Z Královského Poříčí do Sokolova v současné době přijíždíme po dřevěné lávce a kolem chemických závodů na Staré náměstí, na jehož konci překonámě pomocí mostu parovod a sejdeme na začátek asfaltové cyklostezky, která vede až do Kynšperku.

V Sokolově zatím chybí průjezd městem. A ten se začal stavět na podzim r. 2010 (viz obrázek níže). Plány k výstavbě lze sledovat na stránce plánů města Sokolov.

Začíná výstavba cyklostezky Ohře v Sokolově

V samotném městě vede cyklostezka podél Lobezského potoka k jezeru Michal (lze dále poračovat například do Starého Sedla a tam se napojit na cyklostezku Ohře).

Sokolov-Královské Poříčí

Do Sokolova přijedeme z Citic ke klášteru, pokračujeme po pravém břehu Ohře až k mostu. To již jedeme po nově vybudovaném (r. 2011) průjezdu Sokolovem. Most přejedeme a hend sjedeme dolů a pokračujeme po levém břehu řeky. Po pár stovkách metrů se napojíme na bývalou silnici do Královského Poříčí, která byla opravena a vyhrazena pro potřeby cyklostezky (s výjimkou pro čerpací stanici za vlakovým nádražím).

[ Fotky jsou ve směru Královské Poříčí → Sokolov ]