Požár kabrioletu

Bulvární deník Blesk informoval, že škodu 1,5 milionu korun způsobil úmyslně založený požár kabrioletu značky Audi v části Rudolec obce Březová na Sokolovsku.

Měsíční krajina na Sokolovsku v r. 1987

Článek z doby socialismu nám po téměř čtvrtině století přiblíží tehdejší oficiální náhled na těžbu uhlí a její dopad na krajinu Sokolovska. Zajímavé je, že stejný článek bychom mohli otisknout v dnešních novinách a nikdo by si ničeho zvláštního nevšiml – snad až na chybějící zmínku o tenčících se zásobách uhlí a hrozbě celokrajské sociálně-ekonomické krize z důvodu rostoucí nezaměstnanosti.

Celý příspěvek

Březovým listím pokřtili knihu o obcích, které zanikly

Vernisáž projektu s pracovním názvem Zaniklé obce Březovska zaujala kromě jiných také novináře z Mladé fronty DNES, kteří se starají o přílohu Karlovarský kraj. Článek z dnešního vydání od Bohumila Zemana je překopírován v pokračování tohoto příspěvku. Dále si můžete prohlédnout televizní záznam Zdeňka Soukupa na ČT 24 s názvem Vzniká turistická trasa po zaniklých obcích Slavkovského lesa. Celý příspěvek

Rodí se naučná stezka po vsích, které už nejsou

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 12. 8. 2010

Žitná, Bystřina, Paseka nebo Litrbachy. Příklady obcí, které krátce po 2. světové válce zmizely ze zemského povrchu. Jejich názvy už téměř nikdo nezná. Smutné vzpomínky na celkem osmnáct zaniklých vesnic ve Slavkovském lese se teď pokouší vzkřísit město Březová. Chystá dva okruhy naučné stezky, která všechna ta zpustlá místa spojí.

Zarostlé ruiny a pár starých fotek. Toť asi vše, co po obcích kvůli odsunu Němců a zřízení vojenského prostoru zbylo. Právě tudy za pár týdnů budou procházet s mapou a prospektem v ruce návštěvníci. Očima mohou pátrat aspoň po náznacích, že tu žily stovky lidí.

Na místě, kde vesnice stály, turisté najdou informační tabule. „Cedule vyrábíme. Odhaduji, že na místa, která jsme vyhledali i s pomocí GPS, je nainstalujeme do dvou měsíců,“ řekl starosta Březové Miroslav Bouda.

Kromě informačních tabulí město k prezentaci zaniklých vsí pořídí zvláštní internetové stránky, vydá tři tisíce mapek, deset tisíc prospektů a tisíc výtisků unikátní knihy Zaniklé obce Březovska. Publikace o 550 stránkách se dočká křtu 26. srpna v zámeckém parku v Kostelní Bříze. Březová tu celý projekt představí. Včetně informačních panelů, které budou tvořit putovní výstavu.

„S texty a fotografiemi, které se na tabulích objeví, to bylo složitější. Sháněli jsme je v archivech a také v Německu. Použili jsme mapy z let 1839 až 1841. Aby z nich turisté mohli vyčíst, jak velké obce byly,“ řekl Pavel Šulc z firmy Fornica Graphics, která pro Březovou na projektu pracuje. „Už jsme téměř hotovi,“ dodal Šulc.
Město na akci získalo evropskou dotaci 1,8 milionu korun. Kvůli odsunutým Němcům a jejich potomkům, které by stezka mohla zlákat k hledání kořenů, budou texty na letácích a tabulích i v němčině.

„Naučné stezky asi nepřilákají přímo davy turistů. Ale ti, kteří projeví zájem, budou nadšeni. Je to moc dobrý počin. Zdejší krajina je prázdná a vítáme, že se zalidní díky poznávací turistice,“ míní ředitel správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jan Schlossar.
Úvahy o zřízení vojenského výcvikového prostoru ve Slavkovském lese se objevily už v roce 1945. Oblast ležela strategicky blízko západní hranice. Na jaře 1946 záměr schválila vláda, její verdikt znamenal, že zónu museli kromě německých obyvatel opustit i Češi.

Některé zaniklé obce

Žitná (Rockendorf) V roce 1930 – 424 obyvatel, 76 domů, pošta, škola, kostel, hřbitov. V Horní Žitné stával zámeček zřejmě z 18. století, vedle barokní kaple Nejsvětější Trojice. V letech 1946 až 1954 byla součástí vojenského pásma a zcela zničena. Dochoval se jen poškozený pomník obětem 1.
světové války a několik podstavců božích muk a křížků.

Město Čistá (Lauterbach Stadt) V období 1. republiky používán počeštělý název Litrbachy. Nový český název stanoven v roce 1948. Tedy v době, kdy město prakticky už neexistovalo. V roce 1869 – 1982 obyvatel, 281 domů, v roce 1930 – 1192 obyvatel, 255 domů. První písemná zmínka z roku 1370, historie spojena s těžbou cínu v 16. století. 1551 – královské horní město. Po odsunu německého obyvatelstva v letech 1946-1947 začleněno do vojenského pásma a zničeno, dnes jen pomníček a kříž na hřbitově.

Bystřina (Reichenbach) První zmínka z roku 1370, do roku 1850 součást panství Kostelní Bříza, které patřilo rodu Auerspergů. Od roku 1850 až do zániku (začlenění do vojenského prostoru) samostatnou obcí. V roce 1930 – 160 obyvatel, 32 domů, stály tu dva mlýny, jednotřídní škola, působili hasiči.

Smrkovec (Schönficht) Největší rozkvět zažil v 16. století díky těžbě stříbra, do roku 1850 patřil k panství Kynžvart a tedy rodu Metternichů. V roce 1930 – 562 obyvatel, 101 domů (kostel, mlýn, škola, pila, pošta). Dnes jen ojedinělé základy domů, poničené náhrobky.

Zmizely z mapy, ne z paměti

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 4. 1. 2010

Vzpomínky, zarostlé ruiny, pár starých fotek. Jen to zbylo po obcích a osadách, které ve Slavkovském lese zmizely z mapy krátce po 2. světové válce. Kvůli odsunu Němců a kvůli zřízení vojenského výcvikového prostoru. Teď se město Březová snaží k fenoménu zaniklých vesnic v okolí připoutat pozornost turistů. Osmnáct míst, kde kdysi obce stály, spojí dvě naučné stezky o celkové délce 57 kilometrů.

Na všech důležitých místech najdou turisté informační tabule s texty a fotodokumentací svědčící o tom, jak sídla ještě před rokem 1946 vypadala. Návštěvníci dostanou do ruky propagační skládačku, která jim ve stručnosti naučné stezky představí a ukáže zajímavá místa v mapě. Samostatně město vydá tři tisíce mapek se znázorněnými okruhy začínajícími a končícími v osadě Kostelní Bříza.

Vydají i knižní publikaci K tomu si zájemci budou moci koupit publikaci Zaniklé obce na Březovsku, která vyjde v nákladu tisíc výtisků. Dočtou se v ní o dějinách a osudech jednotlivých vsí. Uvnitř najdou také historické i současné fotografie a dochované plánky. Na stejné téma zřídí březovská radnice nové internetové stránky a po kraji pošle jako reklamu putovní výstavu s informacemi na dvaceti mobilních stojanech.

Vše Březová zařídí do listopadu letošního roku. Na projekt získala z Evropské unie dotaci 1,8 milionu korun. „Pracujeme na tom. Informace jsou kusé a chceme je čerpat od historiků i pamětníků. Také bych byl rád, kdyby se vzhled míst, kde vesnice stály, zlepšil. Aby si tady návštěvníci mohli odpočinout, posadit se,“ řekl starosta Březové Miroslav Bouda.

Kvůli odsunutým Němcům a jejich potomkům, které by stezka mohla zlákat k hledání kořenů, budou texty na letácích a tabulích i v němčině.
„Naučné stezky asi nepřilákají přímo davy turistů. Ale ti, kteří projeví zájem, budou nadšeni. Je to moc dobrý počin. Zdejší krajina je prázdná a vítáme, že se zalidní díky takzvané měkké poznávací turistice,“ řekl ředitel správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jan Schlossar. Málokomu dnes totiž ještě něco řeknou takové názvy vsí jako například Smrkovec, Ostrov, Horní a Dolní Žítná, Paseka, Bystřina, Týmov, Studánka.

Úvahy o zřízení vojenského výcvikového prostoru ve Slavkovském lese se objevily už v roce 1945. Oblast ležela strategicky blízko západní hranice. Na jaře 1946 záměr schválila vláda a její verdikt znamenal, že zónu museli kromě německých obyvatel opustit i Češi. V západní části Slavkovského lesa, kterou zmapuje Březová, jsou pozůstatky osmnácti vesnic.

„Netrvalo to dlouho, ale přesto armáda stačila zlikvidovat celé vesnice a města. Rozstříleli třeba Čistou. Pamětníci stále ještě ukazují na místo, kde stál bunkr, odkud ministr Čepička sledoval, jak dělostřelci likvidují městečko,“ řekl před časem historik Vladimír Prokop. V roce 2005 pak sokolovské muzeum vydalo knihu Zaniklé obce na Sokolovsku. Zmapovalo v ní historii třiceti už neexistujících obcí a dvaceti osad. Zmizely z mapy i kvůli těžbě uhlí.

Patnáct kamenů – každý jako vzpomínka na jednu zaniklou vesnici – stojí rozeseto na Kraslicku. Obora, Loučná, Hraničná, Krásná, Sněžná, to je namátkou jen část kdysi samostatných obcí, z nichž zbylo jen pár domů. „Do kamenů je vytesán název vesnice a text se stručnou historií,“ řekl předseda Spolku přátel města Kraslice Rudolf Junghans.

„Naučné stezky asi nepřilákají davy turistů. Ale ti, kteří projeví zájem, budou nadšeni.“ Jan Schlossar, CHKO Slavkovský les

Nadace pro děti plánuje v kostele památník zaniklých obcí

O stavu oprav kostela sv. Petra a Pavla informoval Sokolovský deník.

„Dnes můžeme říci, že kostel je staticky zajištěn, má novou střechu a nejhorší je již za námi,“ řekl Sokolovksému deníku předseda správní rady nadace Vladimír Číhal. Jak dále dodal, příští rok by měla přijít na řadu fasáda a poté vnitřky včetně elektřiny a vytápění.

Sokolovský deník dále uvedl, že po ukončení oprav plánuje nadace v kostele zřídit památník zaniklých obcí severozápadního cípu Slavkovského a prostor k pořádání kulturních a společenských akcí, ale i k setkávání všech, kteří mají vztah a úctu k dědictví po předcích.

Zdroj

V Krušných horách postaví desítky větrníků

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 14. 8. 2009

Stavbu téměř čtyřiceti nových větrných elektráren připravují investoři v Karlovarském kraji. Hlavně v oblasti Krušných hor, ale i na Mariánskolázeňsku. Proti některým větrníkům – třeba u Habartova nebo v Krásné u Aše – nikdo nic nenamítá a čeká se, že budou hladce schváleny. Jinde – například v Horní Blatné či Trstěnicích -se ale vedou spory a odborníci musí detailně prozkoumat vliv chystaných elektráren na životní prostředí.

Sokolovská radnice před pár dny začala rozhodovat o stavebním povolení pro pražskou firmu Green Recycling Machines. Ta chce vedle současného větrného parku v osadě Horní Částkov u Habartova vztyčit ještě další dva stometrové stožáry s vrtulemi. „Kapacita by měla být stejná jako u prvních dvou elektráren -tedy dva megawatty,“ řekl Petr Volmut, který zastupuje investora.

Už před několika lety dostala souhlas od krajského úřadu chomutovská firma Windenergie, aby postavila tři vrtule u Vrbic na Žluticku. Zatím tu ale nestojí. „Změnili jsme kvůli elektrárnám územní plán. Kdyby šlo všechno tak, jak si představujeme, firma by mohla začít do roka asi kilometr od obce stavět,“ řekl starosta Vrbic Jiří Sojka.
Blíží se chvíle, kdy stejná společnost sestrojí pět elektráren u Jindřichovic na Sokolovsku.

„Bude to na podzim, čeká se na stavební povolení,“ uvedla starostka Anna Polívková.

Asi největší park se připravuje poblíž Lubů na Chebsku. Mluví se o devíti větrnících. „Vyvíjí se novější a čím dál lepší a účinnější stroje. Jde o to, který typ tam dosadit,“ vysvětlil Volmut. Stavět se chystá Winding WE. Zastupitelstvo s výstavbou v lokalitě Výspa – tedy daleko od obydlí – už souhlasilo.

Některé další plány na ekologickou výrobu elektřiny ale mají své odpůrce. Sokolovští úředníci nesouhlasí se stavbou tří větrníků v Lobzech u Březové. Starosta Březové Miroslav Bouda je za to kritizuje.

„Tvrdí třeba, že elektrárny zkazí výhled na kamenickou kapli. Asi nevědí, kde kaplička stojí. Vždyť už teď se lidé dívají na stožáry vysokého napětí a rozvodné stanice. Dominantu Slavkovského lesa větrníky nenaruší a ještě se stanou turistickou atrakcí,“ míní starosta. Krajský úřad nařídil prozkoumání záměru z hlediska životního prostředí.

Dohady se vedou také v Horní Blatné. Velká část města podepsala petici proti elektrárně. Hlavními kritiky jsou lidé ze Sdružení za udržitelný rozvoj Horní Blatné v čele s lékařem Tadeášem Mašlankou. „Jestli se zde postaví elektrárna, klesne cena mého domu z 3,5 milionu korun na 700 tisíc. Elektrárna by připravila obyvatele města až o sto milionů korun,“ řekl už dříve Mašlanka.

Zámecký park bude vypadat k světu

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 5. 8. 2009

Zámecký park v osadě Kostelní Bříza u Březové čekají v nejbližší době velké změny. Březová totiž získala na oživení areálu milion korun z Evropské unie. Nechá proto pokácet poškozené stromy, další ošetří, park vyčistí od plevelů a náletových dřevin. Nakonec odborníci vysadí nové stromy, včetně vzácného sekvojovce obrovského, a vybudují cesty. To vše do konce listopadu.