Pohled do minulosti – hospoda

Foto: Radek Martínek, Míra Chalupa

Archivní letecké snímky ze 40. a 60. let 20. století

Český úřad zeměměřický a katastrální zveřejnil ve své webové aplikaci Letecké měřické snímky archivní fotografie ze 40. a 60. let 20. století, které byly ve své době pořízeny pro vojenské účely. V této aplikaci již byly k dispozici fotografie ze 30. let a z doby po roce 2000. Dále si můžete prohlížet letecké snímky z 50. let na webu Kontaminace.

Archvivní fotky Kostelní Břízy ze 40. let 20. století

Letecká fotografie Kostelní Břízy z roku 1947

Spartakiáda 1955

Tuto fotografuji datuji na 12. 6. 1955. Ten den se konala na Kostelní Bříze místní “spartakiáda”, a to na louce za tehdejší farou – dnes tam je to “polesí”- děvčata ze zemědělské školy předvedla onu sestavu, jejímž vrcholem bylo symbolické vyjádření snopu obilí, k čemuž se využila kovová konstrukce, jak je vidět na jiné fotografii. Je škoda, že se nezachoval snímek oné louky, kde se odehrávalo to hlavní – totiž vlastní cvičení.

Spartakiáda. Foto: archiv M. Mašína

Celý příspěvek

Zámek v první dekádě 20. stol.

Vývoj stavebního stavu zámku v 1. dekádě 20. stol. je zobrazen na fotografiích od neznámého autora. Znáte-li jej, ozvěte se prosím na e-mail rfiser@gmail.com.

Historické pohledy si můžete koupit přes Internet

Zájemci o historii obce mohou narazit na serverech typu Ebay a Aukro na staré pohlednice s obecními motivy. Na těchto stránkách stačí zadat do vyhledávacího políčka slovo kirchenbirk… Podívejme se, co všechno jsme si mohli nebo stále můžeme koupit ke dni 16. 6. 2011:

Kirchenbirk

Kirchenbirk - Kostelní Bříza K.k. Postamt, Geschäfthaus Hönig, r. 1910

grus-aus-kirchenbirk

Grus aus Kirchenbirk / Pozdrav z Kostelní Břízy (1/2)

grus-aus-kirchenbirk 2

Grus aus Kirchenbirk / Pozdrav z Kostelní Břízy (2/2)

Mapa Slavkovského lesa a Chebské pánve z 1. pol. 20. stol.

Následují novější kusy:

Z německé kroniky

Německá kronika Kostelní Břízy se k autorovi příspěvku dostala pouze ve formě několika okopírovaných listů. Z těch vybírám fotografie a zde je zveřejňuji. V kronice jsou jak starodávné nedatované fotografie a poválečné perokresby, tak fotografie z 80. let 20. stol. Kronika zobrazuje dům po domu s jeho obyvateli a doplňkovými informacemi. Celý příspěvek