Výsypka Silvestr je název rekultivované důlní výsypky, která se nachází mezi obcemi Dolní Rychnov a Březová na ploše 270 ha. Výsypka vznikla zasypáním vytěženého povrchového uhelného lomu Silvestr skrývkovými hmotami z lomů Medard a Michal. Západní část vytěženého lomu byla ponechána k plavení popílku z elektrárny Tisová. Ve východní části lomu Silvestr bylo vybudováno golfové hřiště s 18 jamkami o výměře necelých 100 ha a lesopark. Zdroj: Wiki.
Archiv štítku: Březová
Nová zpevněná cesta z Březové
Cyklisté, chodci i běžci přivítají novou zpevněnou cestu, která vede z parkoviště za hasičárnou na Březové do kopečka (tam, kde se konávají čarodějnice a cyklistické závody) a pak po rovině pod vedením vysokého napětí směrem k vodárně, která je poblíž budované silnice R6 zhruba tam, kde slepě končí silnice vedoucí ke golfovému hřišti. Cesta je zhotovena z materiálu z bývalé silnice E6. Více na fotografiích. Celý příspěvek
Březová se stala krajskou vesnicí roku 2009
Město Březová získalo uspělo v krajském kole soutěže Vesnice roku a postupuje do celostátního kola. Za vítězství v soutěži Březová získala zlatou stuhu a 1 milion Kč k tomu. Diplom za vzorné vedení knihovny dále převzala vedoucí městské knihovny Jaroslava Remetová. Ač město, Březová se do soutěže obcí mohla přihlásit, protože pod ni organizačně spadá šest obcí: Arnoltov, Černý Mlýn, Kamenice, Kostelní Bříza, Lobzy a Rudolec.
Úryvek z článku v Sokolovském deníku:
Město Březová se totiž stará o šest okolních obcí, pro které chystá jeden projekt za druhým. To je také důvod, proč starosta Březové Miroslav Bouda nedokáže jasně určit, kam vybojovanou sumu nasměruje. „Máme tolik námětů, co v těch našich vesničkách opravit nebo vybudovat, že bych o tom mohl vyprávět hodiny. V některých totiž jakoby se doslova zastavil čas. Za možnost získání milionové dotace jsem rád. Každá koruna se hodí,“ prohlásil Bouda. „Peníze můžeme dát do komunikací, na revitalizaci kapličky v Kostelní Bříze či investovat do napojení dalšího vodovodu,“ zmínil starosta.
Porotci soutěže na Březové ocenili život samotné obce a aktivitu občanů.
Zajímavá je představa starosty Boudy o tom, jak bude Březová vypadat za deset let: „Za tu dobu bude mít okolo čtyř tisíc obyvatel. Moje vize je, že se jednou spojíme s Rudolcem a vytvoříme jeden celek.“
Fotografie ze slavnostního vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2009 v Karlovarském kraji.
M ČR ve střelbě z praku na Březové
Kategorie: muži – ženy – děti. Propozice na stránkách Březové.
Kniha ukáže Březovou jako bránu do Slavkovského lesa
Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 7. 8. 2006
Březová na Sokolovsku vydala za peníze, které získala jako dotaci z Evropské unie v rámci Společného regionálního operačního programu, obsáhlou a výpravnou publikaci nazvanou Březová – brána do Slavkovského lesa. Na její přípravě pracoval kolektiv autorů od loňského roku a v pátek vedení města knihu oficiálně představilo. Výroba publikace stála asi 640 tisíc korun, z toho Evropská unie dala 75 procent, 15 procenty přispěl Karlovarský kraj a zbytek platila Březová. Uvedl to starosta Miroslav Bouda.
Od historie až po současný život ve městě
Kniha je rozdělena do čtyř částí. V první se mohou čtenáři seznámit s historií Březové i přidružených obcí. Nechybí ani kapitola věnovaná mnoha již zaniklým osadám a vískám. Druhá část představuje celou škálu současného života ve městě. „Třetí část jsme věnovali plánům radnice do budoucna, připravovaným projektům a aktivitám. Čtvrtá část je jakousi marketingovou prezentací města. Čtenáři se v knize také dozví řadu zajímavých informací o Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, na jehož pokraji Březová leží,“ uvedl Bouda.
Podle Boudy vydalo město knihu i s cílem mnohem více upozornit právě na fakt, že je jakousi vstupní bránou do Slavkovského lesa. Z toho nakonec plyne i její název. „Tato oblast je opravdu pěkným kusem přírody a místem velmi vhodným k aktivnímu odpočinku. Jsem přesvědčen, že během několika málo let se při cestách po vesnicích Rudolec, Kostelní Bříza či Kamenice naskytnou turistům stejně malebné pohledy jako na řadu míst ve vnitrozemí. Věříme, že v rámci našich možností vzniklo dílo, které bude přínosem nejen návštěvníkům oblasti, ale i historikům nebo regionálním kronikářům,“ dodal starosta.
Kniha Březová – brána do Slavkovského lesa vyšla v českém vydání v nákladu tří tisíc kusů. Dostupná bude například na radnici a v informačním centru v Březové, Sokolově a Lokti.
Autorem historické části je sokolovský pedagog a historik Vladimír Prokop, fotografie současné i historické poskytli například Jakub Fajt, Zdeněk Smutný i nedávno zesnulý Milan Petřík. Právě on na Březové prožil řadu let a mapování historie regionu pomocí objektivu se věnoval několik desetiletí.