Plechový samopalník pomůže zachránit kostel v Kostelní Bříze

Zchátralý kostel v Kostelní Bříze na Sokolovsku pomůže zachránit monumentální třímetrová plastika samopalníka. Výtvor z plechu získala s areálem kasáren v Březové společnost Ekoinvest a samopalníka střežícího vchod chce nabídnout v dražbě. Výtěžek pak věnuje na opravu historického kostela.

Společnost Ekoinvest koupila kasárna pohraniční stráže od Březové za symbolickou korunu. Pozemky a zdevastované vojenské objekty chce využít pro vybudování závodu na likvidaci odpadu. „Samopalník ale ještě může posloužit dobré věci. Památník prodáme v aukci a takto získané peníze dáme na opravu kostela v Kostelní Bříze. Aukce by se měla konat do měsíce. Zatím netušíme, jaká bude vyvolávací cena,“ informoval SD ředitel firmy Ekoinvest Vladimír Číhal.

Březovská radnice vítá jakoukoliv aktivitu, která přinese prostředky na opravu kostela. „I když, možná by měl památník zůstat tam, kde je. Celý areál by se mohl jmenovat například U Smutného vojína,“ navrhl další variantu starosta Březové Miroslav Bouda. Aukce zúčastní, ale jen jako divák. Město letos přispěje na opravu kostela částkou 300.000 korun.

Podobná monumentální plastika s hornickou tematikou, která zdobila prostranství vedle Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově, našla uplatnění v areálu hornického muzea v Krásně. Další památník s nadživotní sochou vojáka naproti Městskému úřadu v Sokolově zůstane ale i nadále na svém místě. Město dokonce navrhuje uvolnit peníze na obnovu sochy.

Letní ohňostroj

Slavící hosté restaurace U Bílého koníka si v jeden letní večer dopřáli ohňostroj. Jaké to bylo? Podívejte se na fotografie.

Letní koncert Heimatchor Kraslice

Nadace pro děti zve na hudební a vypravěčské setkání nadšenců nejrůznějšího věku, osudů a národností v kostele v Kostelní Bříze dne 31.7. 2011 v 18:00.

Po krátkém vyprávění o Slavkovském lese vystoupí seniorský, s jiskrou zpívající soubor Heimatchor Kraslice s kyticí písniček našeho kraje v původních nářečích.

Pořádatel: Občanské sdružení Kolohnát (dříve Jedličkův ústav v Praze) a Nadace pro děti.

Celý příspěvek

Z vánočního koncertu 2010

Více než 60 účastníků vánočního koncertu v kostele sv. Petra a Pavla si užilo krásného zpěvu trojice Věra Smržová, Monika Bechyňová, Marcela Frischová (doprovod Petr Rojík) a sboru La Dolce Vita. Naladěni na vánoční notu můžeme konečně načít týden, na jehož konci čeká Štědrý den. Celý příspěvek

Kostel v novém

V září r. 2010 je postupně demontováno lešení okolo kostelní věže. Odkrývá se tak nová omítka, pozlacený kříž na báni a její nová krytina. Zepředu je kostel vyveden v bílošedé barvě. Střešní krytina je z oranžových tašek a báň je tmavě červaná. Kostel je vyveden v barokním stylu, ve zdech má renesanční náhrobníky a na jednom místě možná románské tajemství… Celý příspěvek

Výtvarníci uspořádali vernisáž

Ve fotogalerii Výtvarníci naleznete několik desítek fotografií z vernisáže, kterou na závěr svého pobytu uspořádali účastníci letní umělecké školy. Ti v obci pobyli zhruba týden. Během této doby sbírali podněty, které nakonec přetvořili do uměleckých děl. Ta jsme si mohli prohlédnout na vernisáži. Celý příspěvek

Letní koncert s La Dolce Vita

V sobotu 3. 7. 2010 se v kostele sešlo více hostů než židlí, a tak někteří z diváků museli stát. Početné obecenstvo na koncertu v podání sokolovského pěveckého sboru La Dolce Vita nadšeně tleskalo po každé z 20 písní, které žánrově zasáhly malé, velké, mladé i starší. Nadace pro děti, která koncert uspořádala na počet patronů kostela, sv. Petra a Pavla, nabídla návštěvníkům odpoledne v příjemném chladivém prostředí, které v doprovodu písní ponoukalo k zamyšlení, na které v běžném denním shonu není čas. Celý příspěvek

Stavby na návsi

Kostel s lešením

Kostel s lešením

Každý den jsou vidět stavbaři v bývalé škole, hospodě a nově i na kostele. Na prvních dvou jmenovaných budovách se pracuje intenzivně. Kostel je nyní zepředu obepnut lešením, má oklepanou omítku a konkrétně dnes na něj již pánové stavbaři nahazují hrubou omítku (více ve fotogalerii).

Bývalá škola

Bývalá škola

Před panelákem

Před panelákem

Náves Kostelní Břízy se mění před očima a roste do krásy. Podle osobního názoru autora správce stránek (Radovan Fišer) je dobrým vzorem pro celou vesnici. I „zbytek obce“ stojí za zmínku, protože například naproti paneláku již nejsou vzrostlé jehličnany, ale mladé listnáče, upravené trávníky, nový povrch vozovky a krásný rybník. Na návsi u májky je dětská prolézačka a rovněž příjemný trávník. Kostelní Bříza se mění k lepšímu.

Za Polesím

Za Polesím

Je na jejích obyvatelích, zda dokáží udržet jejího ducha, který existuje již stovky let. Tento duch je založen na vesnickém stylu, bohaté historii a přírodě.

Rok 2008 – vánoce na Kostelní Bříze

Letošní vánoce 2008 byly opravdu vyjímečné. Alespoň pro obyvatele Kostelní Břízy a pro obdivovatele této vesnice (a jejího léta zanedbávaného kostela sv. Patra a Pavla), kteří 19. 12. přišli na Vánoční koncert, pořádaný Nadací pro děti. Bylo to po asi 62 letech poprvé, co se zde lidé sešli a dokonce se posadili, aby si poslechli nádhernou hudbu a zpěv. Dne 19. 12. v 16.30 nás mile překvapil Petr Rojík (elektronické klávesy) a Věra Smržová (zpěv) svým vystoupením, na jehož programu byly např. staročeská duchovní píseň Soudce všeho světa, Bože, Ave Maria, Agnus Dei, Nabucco, Dvořákova Biblická píseň č.5. A hlavně – společné zpívání vánočních koled.

Atmosféra byla sváteční a dojemná. Snad všichni si uvědomili historický význam tohoto dne.

Zásluhou šikovných a hodných lidí (z vesnice jmenujem hlavně pana Tkáče, pana Chalupa staršího, přespolního pana Reháka) jsme si sváteční večer užili bez průvanu, mohli jsme se posadit do pohodlných židlí v improvizovaném hledišti a sledovat koncert na (improvizovaném) dřevěném jevišti. Svítily svíce a vonělo chvojí, skutečně vánoční čas. Poděkování patří také milým učinkujícím, paní Smržové a panu Rojíkovi. Možná se příští rok sejdeme zase.