V Krušných horách postaví desítky větrníků

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 14. 8. 2009

Stavbu téměř čtyřiceti nových větrných elektráren připravují investoři v Karlovarském kraji. Hlavně v oblasti Krušných hor, ale i na Mariánskolázeňsku. Proti některým větrníkům – třeba u Habartova nebo v Krásné u Aše – nikdo nic nenamítá a čeká se, že budou hladce schváleny. Jinde – například v Horní Blatné či Trstěnicích -se ale vedou spory a odborníci musí detailně prozkoumat vliv chystaných elektráren na životní prostředí.

Sokolovská radnice před pár dny začala rozhodovat o stavebním povolení pro pražskou firmu Green Recycling Machines. Ta chce vedle současného větrného parku v osadě Horní Částkov u Habartova vztyčit ještě další dva stometrové stožáry s vrtulemi. „Kapacita by měla být stejná jako u prvních dvou elektráren -tedy dva megawatty,“ řekl Petr Volmut, který zastupuje investora.

Už před několika lety dostala souhlas od krajského úřadu chomutovská firma Windenergie, aby postavila tři vrtule u Vrbic na Žluticku. Zatím tu ale nestojí. „Změnili jsme kvůli elektrárnám územní plán. Kdyby šlo všechno tak, jak si představujeme, firma by mohla začít do roka asi kilometr od obce stavět,“ řekl starosta Vrbic Jiří Sojka.
Blíží se chvíle, kdy stejná společnost sestrojí pět elektráren u Jindřichovic na Sokolovsku.

„Bude to na podzim, čeká se na stavební povolení,“ uvedla starostka Anna Polívková.

Asi největší park se připravuje poblíž Lubů na Chebsku. Mluví se o devíti větrnících. „Vyvíjí se novější a čím dál lepší a účinnější stroje. Jde o to, který typ tam dosadit,“ vysvětlil Volmut. Stavět se chystá Winding WE. Zastupitelstvo s výstavbou v lokalitě Výspa – tedy daleko od obydlí – už souhlasilo.

Některé další plány na ekologickou výrobu elektřiny ale mají své odpůrce. Sokolovští úředníci nesouhlasí se stavbou tří větrníků v Lobzech u Březové. Starosta Březové Miroslav Bouda je za to kritizuje.

„Tvrdí třeba, že elektrárny zkazí výhled na kamenickou kapli. Asi nevědí, kde kaplička stojí. Vždyť už teď se lidé dívají na stožáry vysokého napětí a rozvodné stanice. Dominantu Slavkovského lesa větrníky nenaruší a ještě se stanou turistickou atrakcí,“ míní starosta. Krajský úřad nařídil prozkoumání záměru z hlediska životního prostředí.

Dohady se vedou také v Horní Blatné. Velká část města podepsala petici proti elektrárně. Hlavními kritiky jsou lidé ze Sdružení za udržitelný rozvoj Horní Blatné v čele s lékařem Tadeášem Mašlankou. „Jestli se zde postaví elektrárna, klesne cena mého domu z 3,5 milionu korun na 700 tisíc. Elektrárna by připravila obyvatele města až o sto milionů korun,“ řekl už dříve Mašlanka.

Lidé se mohou vyjádřit k větrníkům v Lobzech

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 29. 7. 2009

Tři větrné elektrárny o výkonu dvou megawattů chce postavit podnikatel Jan Danko v Lobzech u Březové. Krajský úřad začal posuzovat jeho záměr z pohledu vlivu na životní prostředí a do 26. srpna se mohou vyjádřit i občané. Vedení města Březová s větrníky vysokými 150 metrů souhlasí, v Sokolově naopak vadí.