Kostel by se měl stát muzeem

Autor: Bohumil Zeman; MF Dnes, neznámé datum

Zdevastovaný kostel svatého Petra a Pavla v Kostelní Bříze u Březové na Sokolovsku má šanci, že vstane z mrtvých. Od Báňské stavební společnosti ho za symbolickou jednu korunu koupilo město Březová. To chce dominantu osady postupné opravil a zřídil v jejích interiérech muzeum zaniklých obcí.

Starosta Březové Miroslav Bouda odhaduje, že rekonstrukce si vyžádá nejméně deset milionů korun. Peníze se pokusí získat od státního památkového ústavu, z nejrůznějších státních dotačních programů i od vysídlenců žijících v Německu. „Jedná se sice o dlouhodobou záležitost, jsem ale optimista. Hlavní je, abychom zamezili devastaci kostela,“ řekl Bouda. Město už začalo připravovat sanační plán a jakmile úřady zapíší svatostánek do listiny vlastnictví Březové, začne radnice pracovat na tom, aby mohla o dotace požádat.

Chlapi odpočívají po robotě na lavičkách na návsi

Myšlenka na muzeum věnované obcím, které ve Slavkovském lese zanikly v padesátých letech minulého století s příchodem armády a vznikem vojenského prostoru, přesně zapadá do představ sdružení obcí Sokolov-západ. Jeho předseda Michal Malyo je přesvědčen, že Sokolovsko musí v budoucnu lákal turisty na možnost kulturního a sportovního vyžití. „Muzeum je skvělá myšlenka. Myslím, že to lidi zaujme,“ uvedl Matyo.

Odborníci ale upozorňují, že po zaniklých vsích toho mnoho nezůstalo. „Vznikne problém s exponáty a s tím, co do muzea vlastně dát. Možná mapy, kresby nebo dobové pohlednice. Staré fotografie některých vesnic ale neexistují,“ poznamenal historik Vladimír Prokop, který dějiny některých zaniklých obcí zmapoval ve své knize. „Armáda ve vojenském prostoru nebyla dlouho. Přesto stačila zlikvidoval celé vesnice a města. Rozstříleli například Čistou. Ještě dnes si pamětníci ukazují na místo, odkud ministr obrany Čepička sledoval, jak dělostřelci likvidují městečko,“ podotkl Prokop.

Kostel zasvěcený svatým Petru a Pavlovi paradoxně ještě nedávno Březové patřil. Začátkem devadesátých let ho ale tehdejší vedení města prodalo stavební společnosti. „Byla to chyba. Teď už všichni vystřízlivěli z porevolučních utopistických myšlenek, že stavební firma památku opraví,“ řekl starosta Bouda. Předsedkyně komise pro integrované obce v okolí Březové Lenka Fišerová, která za odkoupení kostela bojuje už několik let, se nyní dočkala. „Bylo kolem toho hodně úsilí a křiku. Město by se ale mělo o památky starat,“ poznamenala Fišerová. Dodala, že Březová ušetřila, protože původně měla za kostel zaplatit několik set tisíc korun.