Studenti pomohou hledat kostel

  • Autor: Bohumil Zeman
  • Zdroj: MF Dnes, Karlovarský kraj
  • Dne: 3. 4. 2002

Stál ve středověku uprostřed hvozdů Slavkovského lesa kostel svatého Mikuláše? Na tuto otázku mají dát odpověď archeologové karlovarského muzea, kteří spolu s českými a německými studenty začnou letos v létě zkoumat zbytky kamenných konstrukcí a nepřirozených terénních nerovností pod vrchem Krudum.

Podle některých badatelů z přelomu devatenáctého a dvacátého století jde o základy historicky známého kostela, jež předal v roce 1253 český král Václav I. řádu křížovníků s červenou hvězdou. „Kamenná stavba na pahorku může být opevněným kostelem, jak nás k tomu přesvědčuje tradice vztahovaná k tomuto místu, ale pochybnosti jsou značné,“ řekl archeolog karlovarského muzea Jiří Klsák. Odborníci dodnes přesně nevědí, jaké stavby na ploše přibližně jednoho hektaru zanechaly v terénu zbytky svých stop a k čemu sloužily.

Představa německých badatelů o někdejším klášteře se zdá Jiřímu Klsákovi až příliš fantastická. Spíše se přiklání k verzi, že pod Krudumem stála na křižovatce dvou významnějších obchodních cest nyní zaniklá středověká vesnice. „Na spojnici cest je výrazný pahorek s příkopem a valem. To mohla být i celnice. Chceme právě výzkumem ověřit, jestli je toto místo středověkého stáří a jestli s ním nějak nesouvisí třeba stavba tak zvaného kostela svatého Mikuláše. Pokud prokážeme časovou shodu, už nám to třeba něco napoví,“ domnívá se archeolog.

Archeologický výzkum je česko-německým projektem organizace Sdružení dětí a mládeže v Horním Slavkově a jeho partnerské Staatsbürger Akademie Brandenburg. Mezi 10. a 31. červencem se pod vrch Krudum sjedou dva týmy studentů, na vykopávky bude jako odborný garant dohlížet právě Jiří Klsák. „Pro průzkum už jsme získali všechna potřebná povolení. Uvidíme, co najdeme,“ poznamenal předseda hornoslavkovského sdružení Vladislav Podracký.