Badateli se podařilo najít ztracený betlém

  • Autor: Radek Duchoň
  • Zdroj: MF Dnes, Karlovarský kraj
  • Dne: 4. 8. 2006

Nebýt šťastné náhody, tak by si pamětníci stejně jako doposud mysleli, že je historický dřevěný betlém z bývalého Medvědího mlýna (Bärenmühle) na Lobezském potoce u osady Vítkov poblíž Sokolova nadobro ztracen. Před časem se totiž podařilo badateli Luďku Jašovi po půlroční mravenčí práci nalézt zánovní fotografii tohoto betlému.
Našel ji v archivu sokolovského muzea. Po dalším hledání nakonec zjistil, že je tato unikátní historická památka vystavená na radnici v jednom nedalekém bavorském městě. A jak se do Německa rozměrný mechanicky poháněný betlém těsně po válce dostal? To je další zajímavost. Tehdejší majitel mlýna jej rozebral na části a ty pak v batohu přenesl za hranice.

„Medvědí mlýn byl údajně postaven již ve třináctém století,“ řekl Luděk Jaša. „Dřevěný betlém vyřezávali majitelé tohoto mlýnu po celá staletí. Každý něco přidal. Betlém byl navíc mechanický a poháněla jej voda. Byl to vyhlášený betlém, který znal v předválečném období téměř každý. Pamětníci, kterým je dnes osmdesát, devadesát let, tak vzpomínají, jak se na něj s rodiči chodili dívat,“ pokračoval Jaša.

Po druhé světové válce ovšem museli Němci naši republiku opustit. Krátce poté byly všechny okolní mlýny včetně toho Medvědího zlikvidovány. „Všichni lidé si mysleli, že je betlém z Medvědího mlýna navždy ztracen. Podobně dopadly třeba betlémy z Horního Slavkova, Krásna, Bečova. Tisk léta informoval své čtenáře, že je tento betlém zlikvidovaný. Při probírání archivu jsem narazil na fotografii betléma z Medvědího mlýna. Koukal jsem na ni a říkal si, že to přeci nemůže být historická fotografie. Začal jsem pátrat, a po třech měsících jsem se dopátral, že je vystavený na radnici ve městě v Bavorsku. Minulý týden jsem se tam byl podívat,“ řekl Badatel. Betlém zachránil před zkázou jeden z posledních majitelů mlýna ještě před tím, než byl z poválečné republiky odsunut. „Betlém rozebral na kousky a po nocích jej přenášel z Vítkova až do Německa. Nevím, kolikrát musel jít, ale byl velice odvážný. Vždyť se musel dostat přes demarkační čáru a vyhnout se sovětským a americkým vojákům. Dokonce jej zadrželi a hrozil mu žalář. Betlém měl dlouhá léta schovaný na půdě a složil jej až v roce 1972. Bohužel půl roku na to jel za příbuznými a při autohavárii zemřel. Zmiňovaný pán má potomky a ty hledám. Velice by mě zajímalo, co tento pán musel všechno při přenášení betléma do Německa zažít. Přáli bychom si, aby byl betlém na čas vystavený u nás. Vrátil by se tak po dlouhých letech domů. To je ale zatím jen plán,“ dodal badatel Jaša.

Luděk Jaša plánuje vydat publikaci nesoucí název Krudum, krok za krokem historií bájné hory a jejího okolí. Mimo mnoha zajímavých informací se zde budou moci čtenáři dozvědět i o bohaté historii Medvědího mlýna.