Kniha ukáže Březovou jako bránu do Slavkovského lesa

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 7. 8. 2006

Březová na Sokolovsku vydala za peníze, které získala jako dotaci z Evropské unie v rámci Společného regionálního operačního programu, obsáhlou a výpravnou publikaci nazvanou Březová – brána do Slavkovského lesa. Na její přípravě pracoval kolektiv autorů od loňského roku a v pátek vedení města knihu oficiálně představilo. Výroba publikace stála asi 640 tisíc korun, z toho Evropská unie dala 75 procent, 15 procenty přispěl Karlovarský kraj a zbytek platila Březová. Uvedl to starosta Miroslav Bouda.

Od historie až po současný život ve městě

Kniha je rozdělena do čtyř částí. V první se mohou čtenáři seznámit s historií Březové i přidružených obcí. Nechybí ani kapitola věnovaná mnoha již zaniklým osadám a vískám. Druhá část představuje celou škálu současného života ve městě. „Třetí část jsme věnovali plánům radnice do budoucna, připravovaným projektům a aktivitám. Čtvrtá část je jakousi marketingovou prezentací města. Čtenáři se v knize také dozví řadu zajímavých informací o Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, na jehož pokraji Březová leží,“ uvedl Bouda.

Podle Boudy vydalo město knihu i s cílem mnohem více upozornit právě na fakt, že je jakousi vstupní bránou do Slavkovského lesa. Z toho nakonec plyne i její název. „Tato oblast je opravdu pěkným kusem přírody a místem velmi vhodným k aktivnímu odpočinku. Jsem přesvědčen, že během několika málo let se při cestách po vesnicích Rudolec, Kostelní Bříza či Kamenice naskytnou turistům stejně malebné pohledy jako na řadu míst ve vnitrozemí. Věříme, že v rámci našich možností vzniklo dílo, které bude přínosem nejen návštěvníkům oblasti, ale i historikům nebo regionálním kronikářům,“ dodal starosta.

Kniha Březová – brána do Slavkovského lesa vyšla v českém vydání v nákladu tří tisíc kusů. Dostupná bude například na radnici a v informačním centru v Březové, Sokolově a Lokti.

Autorem historické části je sokolovský pedagog a historik Vladimír Prokop, fotografie současné i historické poskytli například Jakub Fajt, Zdeněk Smutný i nedávno zesnulý Milan Petřík. Právě on na Březové prožil řadu let a mapování historie regionu pomocí objektivu se věnoval několik desetiletí.