Dražba: šance pro města

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 12. 3. 2007

Čím dál častěji se starostové vypravují na dražby, aby za město licitovali a koupili důležité domy a pozemky, které by jinak mohly padnout do rukou spekulantů. Poslední zajímavý případ se odehrál minulý čtvrtek. Březová na Sokolovsku se pokoušela vydražit kulturní památku – 240 let starý hostinec v sousední osadě Kostelní Bříza, který patřil zkrachovalé Báňské stavební společnosti. Nakonec dům koupila firma Envircon Praha za téměř 700 tisíc korun.

Přihodilo se totiž něco, co čekal málokdo. Starosta Miroslav Bouda za Březovou přestal k vyvolávací ceně půl milionu korun „přihazovat“, když zjistil, že Envircon zastupuje známý březovský podnikatel Vladimír Číhal. Jím řízená Nadace pro děti vlastní a opravuje v Kostelní Bříze také další památku – zdevastovaný kostel (budoucí muzeum zaniklých obcí Slavkovského lesa) a sousední hostinec chce po opravě použít jako zázemí pro turisty.

„Měl jsem strach, aby hostinec nezískali Vietnamci nebo podnikatelé ze silnice I/6,“ řekl starosta Bouda. Zastupitelé ho pověřili, že při dražbě může nabídnout maximálně jeden milion korun. „Připadalo mi ale hloupé dál licitovat, když vím, že pan Číhal je zárukou, že chátrající hostinec bude opraven a že bude sloužit v zájmu našich občanů,“ dodal Bouda.

Jednatel Envirconu Vladimír Číhal řekl, že chce letos a v příštím roce opravit krovy, střechu a izolaci hostince. „Bude záležet na projektantech a památkářích. Měla by to být hezká čistá venkovská hospůdka,“ poznamenal Číhal. Potvrdil, že záměry s hostincem souvisí se sousedním kostelem sv. Petra a Pavla, kde po rozsáhlé pět let trvající rekonstrukci zřejmě už v roce 2008 vznikne muzeum. „Asi změníme plány, aby kotelna v hostinci byla dimenzována i pro vytápění kostela,“ uvedl Číhal.

Zartnerův hostinec, který dostal jméno podle rodiny věhlasného lidového muzikanta, je nádherný dům s hrázděným patrem. Za pozornost stojí také jeho interiér a hlavně sál. Jde patrně o nejdochovalejší ukázku lidového stavitelství v celém Slavkovském lese. Od roku 1997 je zapsán v ústředním seznamu kulturních památek.

Jiné dražby se před dvěma měsíci zúčastnilo město Sokolov. Tímto levným a neobvyklým způsobem získalo pozemky a nemovitosti po zkrachovalé zelinářské firmě Taroko. Za vyvolávací cenu 815 tisíc korun koupilo zanedbanou plochu v sokolovské čtvrti Šenvert, kde vyrostou nové domy.