Filmaři našli v Kostelní Bříze místo, kde se zastavil čas

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 17. 10. 2007

Film Boží duha v hlavních rolích s Milanem Kňažkem a Markétou Hrubešovou natáčí už od září na různých místech v Karlovarském kraji ostravské studio Česká televize. Příběh inspirovaný stejnojmennou novelou známého spisovatele Jaroslava Durycha se odehrává na konci války a těsně po ní v česko-německém pohraničí. Filmaři proto hledali hlavně zanedbaná místa, kde se jakoby zastavil čas.

Jedno z nich našli v Kostelní Bříze u Březové, kam štáb zavítá už tento čtvrtek a pátek. „Odehraje se tady vzpomínka hlavní hrdinky na zážitek, který ji provází celým životem. Ve škole dojde ke znásilňovací scéně za účasti vesničanů,“ popsala část děje šéfproducentka Hana Bílá.

Interiéry školy se už v Kostelní Bříze připravují v nevyužívané budově, která kdysi sloužila jako hospoda. Prostor venku před domem filmaři upraví až před natáčením ve čtvrtek. „Odstraníme lampy a zasypeme asfalt štěrkem nebo hlínou, aby to bylo věrohodné. Musíme udělat uzavírku té cesty,“ zmínila Hana Bílá.

Film Boží duha je příběhem stárnoucího muže. Nemocný, utahaný a životem pokroucený přijíždí těsně po skončení války do pohraničí. Hledá člověka, který za války udal a zlikvidoval jeho rodinu. Setká se s mladou německou ženou, kterou revoluční gardy připravily o poslední zbytek lidské cti. Je sama, bez rodiny, bez dítěte a schovává se před lidmi, kteří přicházejí do pohraničí rabovat a prosazovat samozvaný pořádek. Ti dva se sblíží, ale než si vůbec stačí říci svoje jméno, přijde tragický konec.

„Před námi jsou poslední čtyři natáčecí dny. Region odpovídá požadavku scénáristy,“ řekla Jolanda Pilařová z ostravského studia České televize.

„Tedy evokuje atmosféru těsně po válce v pohraničí. Měli jsme problém taková místa najít, protože venkov už je dnes malebnější, domy nové nebo opravené,“ dodala Pilařová.

Snímek režíruje Jiří Svoboda. Kromě Kňažka a Hrubešové ve filmu hrají například Igor Bareš, Anna Cónová, Jan Vondráček a další. Na televizní obrazovce diváci příběh uvidí zřejmě na jaře příštího roku.

Natáčí se asi na osmi místech v Karlovarském kraji. Kromě Kostelní Břízy si filmaři vybrali také osady Liboc a Kostelní u Kraslic, Palič a Lažany u obce Lipová na Chebsku, skanzen Doubrava a také divadlo ve Františkových Lázních. Závěrečná scéna, při níž hlavní hrdina umírá, vznikne 21. října v Salajně u Dolního Žandova na Chebsku. Filmařům se tady zalíbila lesní krajina a osamělý statek. Včera se mělo točit i na železniční trati v Tepličce, ale kvůli výluce na této trase se dobový vlak objeví na záběrech z trati Rakovník – Beroun.