Opsal Krudum? Některé části si asi „vypůjčil“

  • Autor: Bohumil Zeman
  • Zdroj: MF Dnes, Karlovarský kraj
  • Dne: 5. 10. 2007

Amatérský badatel Luděk Jaša z Horního Slavkova je na vrcholu blaha. Vydal knihu o historii bájné hory Krudum. Na besedách, kde publikaci propaguje, se tituluje jako historik a spisovatel. Jenže opravdoví historici, archeologové a pamětníci ho nemohou vystát. Tvrdí, že si Jaša od nich „vypůjčil“ a bez svolení v knize otiskl fotografie a různé plánky k nedávno pracně vykopaným zbytkům kostela svatého Mikuláše pod Krudumem. Mají k Jašovi i další výhrady.

„Například plán půdorysu kostela svatého Mikuláše je jasně náš. Na to se vztahují autorská práva,“ řekl Vladislav Podracký, který při výzkumu na Krudumu pracoval pro karlovarské muzeum. Archeolog Jiří Klsák chvíli uvažoval, že na Jašu podá trestní oznámení. Vztek už ho prý ale částečně přešel. Naštvaný je i Ladislav Hradický. Jašovi půjčil staré fotografie, které má po matce.

„Neřekl mi, že je chce použít a vydat je v knize. Nazlobil mě, protože materiály použil pro svou výdělečnou činnost. A ani jeden výtisk mi nedal,“ posteskl si Hradický. Řekl, že v Jašově knize našel pět svých fotografií. Jedna z nich se dokonce objevila na obálce publikace.

Jaša se dušuje, že o ničem neví a že to jsou výmysly. „Fotku z titulní strany jsem dostal od jedné paní z Drážďan. A žádné plánky jsem nikomu neukradl. Maloval jsem je sám, také to umím. Strávil jsem s tím spoustu času.“ Kritiky vyzval, aby mu své výhrady řekli, aby se věc vysvětlila. Není to první případ, kdy se Luděk Jaša dostal do potíží. Před lety vydal knihu Krudum, báje a pověsti Slavkovského lesa. Opsal přitom pověsti, které sebral uznávaný historik Josef Brtek. „Tehdy mě vykradl, polovinu věcí doslova opsal ode mne a ani mě necitoval. Teď se s jeho neseriózností zřejmě setkávají jiní autoři,“ poznamenal Josef Brtek.

Odborníkům dělá Luděk Jaša s oblibou věci, které jsou neférové. „Používá myšlenky a materiály jiných lidí a necituje je. Modely kostela v knize jsou stažené z našich internetových stránek.“ Výhrady má Klsák k tomu, že Jaša spekuluje o keltském osídlení v oblasti Krudumu. Důkazy ale chybějí.

Podle Brtka neumí Jaša rozlišovat kvalitní a nekvalitní podklady, se kterými pracuje. „Pan Jaša je pro mě dost slabým autorem. Historie totiž není pohádka pro dospělé, ale disciplínou, která má svá pravidla. On ale plácá takovou povrchní vlastivědu, kterou prodává,“ dodal Brtek.

Na vydání knihy získal Luděk Jaša grant 20 tisíc korun od města Sokolov, ale peníze si ještě nevyzvedl. Mezi sponzory autor uvedl i krajský úřad. Ten ale žádný příspěvek na tuto publikaci nedal.