Co zde dělat?

Kostelní Bříza leží na východ od Krušných hor přes Sokolovskou pánev, v níž teče řeka Ohře a kde se nacházejí pověstné tmavé díry od těžby uhlí. Mnohé z nich se nyní rekultivují. Vesnice se nachází na západním úpatí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, která směrem na jihozápad stoupá k nejvyššímu vrcholu Lesný (necelých 1000 m.n.m.).

Oblast je typickým případem toho, jak se historické a politické události zapisují do rázu krajiny. V případě Slavkovského lesa to byl především poválečný odsun Němců, který měl za následek vylidnění oblasti, a následná vláda KSČ, která poskytla prázdné vesnice, jako terče vojákům, kteří se tady ve svém vojenském prostoru podepsali opravdu důkladně. Časem museli odejít nejen vojáci, ale i lidé, kteří sem přišli po odsunu Němců.

Obcí vede turistická značka, která ji napojuje na nejzajímavější místa Slavkovského lesa. Pro návštěvníky je obec zajímavá jednak svou historií a památkami, jež ji dokumentují, a jednak přírodou, jež ji obklopuje. V posledních pár letech se v obci čile opravují velké budovy, a je zajímavé sledovat i toto dění. Obcí často projíždějí cyklisté na svých toulkách krajinou. Od r. 2010 je otevřena restaurace U Bílého koníka.

Slavkovský les (webové stránky jeho fanoušků) v sobě má tajemnou německou stopu, stopu vojenského prostoru, stopu komunistického zla, otisk staleté historie kutání kovů a lázeňství. Slavkovský les je málo navštěvovaný, a v tom je jeho krása a příležitost.

Běžkování

Běžkování

Když je sníh, tak na rovinatém území s několika drobnými kopečky mezi Lobzy, Kamenicí a Rovnou sviští běžkaři. Stopy tam několikrát týdně upravuje Václav Sladký z Kamenice.
Návštěvnický okruh Kostelní Břízou

Návštěvnický okruh Kostelní Břízou

internetový průvodce Vás zavede na všechna zajímavá místa v obci.
Naučná stezka po zaniklých obcích

Naučná stezka po zaniklých obcích

U každé zaniklé obce naleznete naučnou tabuli s textem (česky, německy), dobovými obrázky a mapou. Všechna sídla obcí lze obejít na dvou naučných okruzích.
Cyklistika

Cyklistika

Jestli ničím jiným, tak trasami pro cykloturisty a nadšené cyklisty je okolí Kostelní Břízy Bohem obdařené. Výletníci z obydlených nížin Sokolova a okolí si mohou vyšlápnout o 150 výškových metrů výše a říct si, že dnes podali kvalitní výkon. A našení cy...
Pěší, běžci a houbaři

Pěší, běžci a houbaři

Po vlastních člověk v dnešní době moc daleko nedojde. Proto jsme vybrali okruhy blízko obce, při kterých uvidíte něco zajímavého, případně naplníte košík houbami nebo si alespoň natrháte jablka.
Koupání

Koupání

Máme několik tipů na koupačku v lese, kde Vás bude obtěžovat jen vlastní ozvěna... a třeba také rašeliník. Ale ten neublíží.