Běžkování

Kostelní Bříza je jedno z výchozích míst okruhů mezi Lobzy, Kamenicí a Rovnou (aktuální stav). Stopař sem nezajíždí moc často, takže většinou se na okruh u Kamenice dostaneme pouze „ručně“ projitou stopou (tzv. horní cesta na Kamenici).

Důležité: v Kostelní Bříze byl otevřen hostinec U Bílého koníka.

Další běžkařskou možností je údolí Velké Libavy (Bystřina – Krásná Lípa – Lazy). Opět při dobrých sněhových podmínkách lze po zasněžené a uježděné silnici dojet až na Lazy, Hvězdu, Kladskou. Milovníci objevných cest v neprošláplé stopě se mohou bez obav vydat po červená značce na Lazy.

Lobzy, Kamenice, Rovná ~ Ski Březová

Důležité: aktuální stav běžeckých stop, fotogalerie: od SKI Březová, Kamenice (02/2010), Lobzy (02/2010), K. Bříza (12/2010).

Stav tras v lednu 2009

Mapa stop. Skutečný stav závisí na matce přírodě...

Než v roce 2006 vzniklo sdružení Ski Březová, běžkovalo se v okolí Kostelní Břízy jen v prošlápnutých stopách. Od r. 2006 je do Kostelní Břízy zavedena větev pravidelně udržované sítě běžeckých stop, jež se rozkládá mezi obcemi Kamenice, Lobzy a Rovná (-> Hvězda).

Kudy z K.B. na stopu? Z návsi u hospody se vydejte po zelené turistické značce mezi bývalou školou a bývalou poštou směr Kamenice. Za obcí vás značka navede doprava na pole a dovede vás do pořádného kopce až na Libavskou vyhlídku (1,5 km), kde značka vede de lesa, ale vy budete pokračovat rovně na velkou louku s běžeckým okruhem (z KB cca 2,5 km).

Stav okruhů v lednu 2009

Záznam z výletu, při kterém jsme projeli všechny tehdy protažené stopy. Dalo to téměř 50 km (některé okruhy jeté vícekrát). Levým tlačíkem myši lze posouvat, ovládcími prvky přibližovat.

Okruh u Lobzů pro bruslení

Na louce u Lobzů bývá udržován okruh pro bruslení.

Lazy, Hvězda, Sedlo, Králův kámen, Mariánská Lázně

Když už jsme poblíž Lazů, dojedeme na rozcestí Hvězda. Zde máme řadu možností.

  • Kladská, to je velká meta, ale bohužel pro běžkaře je tam zajímavá jen hospoda… s obsluhou, která člověka dost často zklame.
  • Lepší je se z Hvězdy vydat na Sedlo a z něj směrem na Bašusovu cestu, Králův kámen a okruhy u Mariánských Lázní (centrem je golfové hřiště).
  • Třetí možností je směr Bílá hájenka a Rovná, kam už vedou okruhy nad Březovou.

Mapa stop okolo Mariánských Lázní