Zámek Kynžvart

Slavný rakouský kníže Metternich si původně barokní objekt nechal přestavět tak, aby splňoval jeho představy o moderní venkovské rezidenci. V letech 1820-1833 tedy zámek získal tvář vídeňského klasicismu, která má nyní své místo v učebnicích jisté. Kníže si v zámku vytvořil sbírku uměleckých předmětů, mincí, medailí, porcelánu a zbraní. Některé z nich mohou návštěvníci vidět na prohlídkovém okruhu, který vede 25 místnostmi včetně proslulé Metternichovy knihovny.

Úpravám naštěstí neuniklo ani okolí zámku. A vznikl proto rozlehlý anglický park s rozmanitými architektonickými výtvory, jak už to v anglických parcích bývá. Mají roztodivná jména: Zahradní rybník, Ptačí alej, Štolbův kříž, Mlýnský rybník s ostrůvkem a dřevěnou chatkou, Čajovna, Stoletá lípa velkolistá, Vodárna u Lvího pramene… Dnes je tento stohektarový park jedním z největších a nejhezčích v ČR.

K zámku příslušela i armáda služebných, kteří také museli někde bydlet a pracovat. Poblíž zámku, který byl mimochodem zrekostruován v roce 2000, tedy najdete hospodářský dvůr, budova zahradnictví se skleníkem, pivovar a lesovnu.

Jak se tam dostat

Z Kostelní Břízy sjet na silnici E6 směr Cheb, u odbočky doleva na Kynšperk odbočit doprava na Mokřinu a Milíkov, pokračovat na silnici č. 21 a z ní po několika málo kilometrech odbočit doleva an Kynžvart. Do něj přijedete zezadu a řpímo k zámku. Podívejte se na naplánovanou trasu.