Firmě hrozí pokuta za cizí kostel

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 7. 12. 2002

Do problémů se dostala jedna z největších stavebních firem na Sokolovsku – Báňská stavební společnost Sokolov. Sokolovská radnice od ní vymáhá pokutu dvě stě tisíc korun za to, že se firma v minulých letech nestarala o svůj chátrající kostel sv. Petra a Pavla v osadě Kostelní Bříza u Březové. Památka přitom firmě už rok a půl nepatří. Na jaře 2001 ji prodala za symbolickou jednu korunu městu Březová, které připravuje rekonstrukci kostela a jeho přestavbu na muzeum zaniklých obcí. Informace o pokutě udělené už dříve stavebním úřadem v Sokolově vyšla najevo až před několika dny, když firma požádala sokolovské zastupitele o odpuštění sankce. Zastupitelstvo tuto pravomoc ale nemá a městský úřad dál nezaplacenou pokutu vymáhá. Starosta Sokolova Karel Jakobec ve středu potvrdil, že je to kvůli havarijnímu stavu kostela v Kostelní Bříze. Zároveň naznačil, že ve hře je obstavení účtu firmy. Včera už ale nechtěl tuto informaci rozvést ani potvrdit s tím, že jde o vnitřní záležitost. „Máme možnosti, jak pokutu vymoci,“ řekl pouze. Báňská stavební společnost odmítla komentovat, jaké potíže jí sankce způsobuje. Jednatel firmy Jindřich Pabian pouze řekl: „Je to v jednání a přes noviny to nevyřešíme.“

Firma je dceřinou společností Sokolovské báňské stavby, která vznikla privatizací Báňských staveb Sokolov. Zchátralý kostel nyní patří městu Březová. Její starosta Miroslav Bouda je přesvědčen, že sokolovská radnice by měla k firmě přistupovat rozumněji. „Jsem pro to, aby pokuta byla odpuštěna,“ řekl Bouda. Památku v Kostelní Bříze vlastnila Březová ještě začátkem devadesátých let. Pak ji firmě prodala a zchátralou ji vloni koupila zpět. „Tenkrát to byla chyba. Mezitím všichni vystřízlivěli z porevolučních utopistických myšlenek, že stavební firma památku opraví,“ dodal starosta Bouda.

Dvě panská sídla jsou také v Kostelní Bříze

Autor: Luděk Krčmář
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 28. 5. 2001

V severozápadní části Slavkovského lesa, přibližně sedm kilometrů jižně od Sokolova se nachází obec Kostelní Bříza. V obci lze doposud nalézt několik historických památek, včetně zajímavých panských sídel. Dějiny obce sahají možná až do 13. století.

Ve 14. století zde byla osada s tvrzí, která ale v pozdějších dobách zanikla. Avšak dodnes se z ní zachovalo za kostelem při hřbitovní zdi pěkné tvrziště. Okrouhlý pahorek o průměru až 20 metrů je v některých částech doposud 2 metry nad úrovní okolního terénu. Ze severu je možné rozpoznat i pozůstatky původního obranného příkopu.

Ruiny zámku v Kostelní Bříze

Druhým panským sídlem v obci je budova zámku. Byla zřejmě vystavěna roku 1679 (snad navázala na ještě starší sídlo v tomto prostoru), kdy Kostelní Břízu vlastnila Anna Winklerová. Budova byla ještě v 18. století rodem Turbů upravena. Při zámku vznikl i významný park s množstvím vzácných dřevin. Dnes je na zámek s parkem smutný a žalující pohled, který zavinil socialistický přístup k péči o kulturní památky. Ze zámku jsou zříceniny, park neudržovaný a nejvzácnější dřeviny uschlé.

Jedinou budovou, na kterou je lepší pohled, tak zůstává barokní hrázděný objekt tzv. Panského domu na návsi pod kostelem, v kterém je dnes restaurace.