Rovná ze vzduchu (5/2019)

Rovná, vesnička na vysoké pláni, má při sobě i již nepoužívané letiště, které i přes zákaz vjezdu používají řidiči benjamínci jako cvičiště. Jak to vypadá ze vzduchu?

Tři vesnice u Sokolova se dočkaly pitné vody

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 17. 12. 2002

Možná ještě před Vánocemi skončí trápení asi tisícovky obyvatel v obcích Rovná, Kostelní Bříza a Arnoltov, kde od roku 1998 neteče pitná, ale pouze užitková voda. Odborníci včera zahájili v sousedním Rudolci zkušební provoz nového vodovodu a čerpací stanice, která do postižených vesnic konečně přivede pitnou vodu z nádrže Horka. „Chtěli bychom všechno stihnout ještě před svátky, aby lidé měli už na Vánoce vodu kvalitní. Voda ale stále zůstává jako užitková, dokud neproběhnou všechny testy,“ informoval vedoucí provozu Vodohospodářské společnosti Sokolov Robert Klíma.

Technici začali včera v Kostelní Bříze a v Rovné čistit některé komory vodojemů, aby byly připraveny na příjem čisté tekutiny a mohly ji dál posílat do domácností. Odborníci ale varují lidi, aby ještě několik dní vydrželi a vodu nepili, přestože k nim bude putovat z kvalitního zdroje – nádrže Horka (zásobuje většinu Sokolovska). Na Rovné, v Kostelní Bříze a Arnoltově totiž bude zpočátku obsahovat více chloru, než je obvyklé. Vodohospodáři chtějí větším množstvím chemikálií zahubit ve starých částech vodovodu bakterie po nekvalitní vodě. „Je nutné vodovodní řad vydezinfikovat a vymýt, protože voda z Horky je o třídu lepší ,“ uvedl vedoucí stavby Jan Bureš z firmy EKO Karlovy Vary.

„Je třeba udělat to také kvůli tomu, že potrubí jsou vesměs ocelová, chlor nejvíce požírají a my jim ho musíme dodat,“ uvedl vedoucí stavby Jan Bureš z firmy EKO Karlovy Vary. Nový vodovodní přivaděč je čtyři kilometry dlouhý a vede od silnice I/6 přes čerpací stanici v Rudolci do Kostelní Břízy. Tam se napojuje na staré potrubí (měnit se má příští rok) směřující dále na Rovnou. Vodohospodářská společnost zásobuje obce už od roku 1998 pitnou vodou v cisternách. V období mrazů pak v plastových lahvích. Lidé už se nemohou dočkat, až provizorium skončí. „Je to hrozné. Z vodovodu se nedá pít, nedá se z ní vařit. Pro čistou chodíme ke studánce nebo si ji kupujeme v obchodě,“ poznamenala obyvatelka rovné Olga Kováčová. „Není to nic veselého. Vodou z vodovodu bych si ani kafe nezalil. Do cisterny chodím, když potřebuju uvařit polévku nebo čaj,“ přidal se Saša Pišel. Podle starosty Rovné Jaroslava Parůžka ale stejně většina obyvatel užitkovou vodu i přes zákaz hygieniků pije a žádnými zdravotními potížemi nikdo netrpí.