Rozhledna na Krudumu je téměř hotová

  • Autor: Bohumil Zeman
  • Zdroj: MF Dnes, Karlovarský kraj
  • Dne: 1. 8. 2008

Nad vrcholky stromů ve Slavkovském lese už se tyčí nová, padesát metrů vysoká měřicí věž. Během několika dnů ji na vrchu Krudum na okraji chráněné krajinné oblasti postavil Český telekomunikační úřad. Pro turisty je věž zajímavá hlavně proto, že bude za několik týdnů sloužit i jako rozhledna. Díky snaze města Loket, na jehož pozemcích věž stojí, vede schodiště nahoru na ochoz, odkud je vidět široko daleko.

„Bude to hezká rozhledna. Je to poměrně subtilní příhradová stavba, která rozhodně nebude mít tak velký vliv na ráz krajiny, jak se někdy píše nebo říká,“ uvedl starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. Jeho úkolem bylo sehnat potřebných 3,5 milionu korun, aby vyhlídka pro veřejnost na věži vznikla.

Vrchol bájné hory Krudum, kam už vede cesta, chce město Loket v další etapě vylepšit – možná i ve stylu parkových úprav. Radnice už připravila i projekt na opravu poničených lesních cest, které propojují Loket, Horní Slavkov (v jeho katastru věž stojí), Krásno a Sokolov. Chystá se i spojení krudumské rozhledny s rozhlednou v Krásně.

Sruby pro turisty Lesní cesty budou značené pro cykloturisty. „Konečně tu vznikne páteřní osa v okolí Krudumu. K tomu bychom rádi postavili u každé rozhledny a ještě u Komářích jezírek otevřené sruby pro veřejnost. Oblast je téměř nevyužívaná, a přitom má velký rekreační potenciál,“ myslí si Hlavsa.

Celý projekt zaměřený na rozvoj turistického ruchu by mělo zaštítit sdružení obcí Sokolov – východ spolu s městy Horní Slavkov a Krásno. „Zkusíme to stihnout do podzimu, kdy se chceme s projektem přihlásit o dotaci z Evropské unie. Bude to ale složité, protože cesty patří částečně Pozemkovému fondu, Karlovarskému kraji, městu a Lesům České republiky,“ vysvětlil starosta Lokte.

Na Krudumu kdysi rozhledna stávala. Od roku 1932, byla kamenná a měřila třicet metrů. Po druhé světové válce ale její význam upadal, nikdo ji neudržoval a v sedmdesátých letech zanikla. Prakticky nic z ní nezbylo. Před několika lety přišla obecně prospěšná společnost Krudum s myšlenkou rozhlednu obnovit. „Snaha o obnovu rozhledny narazila na nedostatek peněz,“ řekl už dříve jeden ze zakladatelů společnosti, Rudolf Tomíček.