V bývalých kasárnách v Tisové se bude vyrábět kompost k rekultivacím

  • Autor: Směna ČRo Plzeň
  • Zdroj: Český rozhlas Plzeň
  • Dne: 26. 2. 2007
  • Webové stránky

U Tisové na Sokolovsku by měla vzniknout kompostárna firmy Ekoinvest Sokolov o výměře 1420 čtverečních metrů. Výstupem by měly být komposty využitelné pro rekultivace. Zařízení by mělo stát v areálu bývalých kasáren pohraniční stráže Mýtina. Pokud záměr úspěšně absolvuje schvalování, začne se stavět ještě v prvním čtvrtletí letošního roku.

V zařízení se bude zpracovávat maximálně 10.000 tun ostatních odpadů za rok Nová kompostárna předpokládá produkci asi 7000 tun kompostu ročně.

Bývalá kasárna získalo v roce 2004 po téměř 12 letech jednání město Březová. Areál pak město převedlo za korunu na Ekoinvest, který na oplátku slíbil zlikvidovat ekologickou zátěž na pozemcích a zdevastovaný areál využít.

Celý areál získalo město bezplatně, přestože podle odhadu jeho hodnota byla zhruba 30 milionů korun. Náklady ve stejné výši byly ale odhadovány právě na odstranění ekologické zátěže.

Od využití areálu firmou Ekoinvest, která se zabývá ukládáním a zpracováním odpadů, si Březová slibuje i vznik nových pracovních míst.

Březová konečně získá areál kasáren

Březová na Sokolovsku konečně získá rozsáhlý areál bývalých kasáren Mýtina. Po dvanácti letech byrokratického boje konečně vláda odsouhlasila jeho bezúplatný převod na město. O zdevastovaná kasárna s okolními pozemky v účetní hodnotě zhruba dvaatřiceti miliónů korun má dlouhodobý zájem firma Ekoinvest Sokolov. A to i přes ekologickou zátěž v hodnotě asi 33 miliónů. Společnost chce v místě postavit třídírnu odpadů, ve které by do několika let našlo práci nejméně 180 zaměstnanců.

Společnosti Ekoinvest a A.S.A chtějí kompostárny u Tisové

Areály na zpracování organických materiálů na kompost budou podle záměrů firem na místě bývalých kasáren nebo v jejich sousedství. Projekt Ekoinvestu posoudil Krajský úřad Karlovarského kraje a nemá k němu námitky. Záměr společnosti A.S.A bude kraj ještě posuzovat.

Ekoinvest nyní může požádat o vydání územního rozhodnutí a poté stavebního povolení. Kompostárnu plánuje na ploše 1 420 metrů čtverečních uvnitř areálu bývalých kasáren. V zařízení se má zpracovávat maximálně 10 000 tun ostatních odpadů za rok, uvedla Bocková. „Výsledným produktem by podle záměru firmy měly být komposty využitelné pro rekultivace. Nová kompostárna předpokládá produkci kolem 7 000 tun kompostu ročně,“ dodala.

Společnost A.S.A hodlá rekonstruovat a modernizovat současnou kompostárnu a dále vybudovat dekontaminační biodegradační plochy v areálu odpadového centra Recent Tisová. Roční kapacita kompostárny A.S.A je podle Bockové 10 000 tun a maximální kapacita biodegradační ploch 30 000 tun za rok. „Na biodegradační ploše budou upravovány a odstraňovány odpady kontaminované ropnými látkami. Stavba je situována mimo obytné území,“ uvedla mluvčí.

Záměr společnosti A.S.A bude ještě posuzovat krajský úřad z hlediska vlivu na životní prostředí. Zpracované oznámení záměru je k nahlédnutí na Krajském úřadě Karlovarského kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, a dále na Městském úřadě Březová. „Vyjádření k oznámení je možné zaslat nejpozději do pondělí na krajský úřad. K tomuto projektu se může vyjádřit také veřejnost,“ dodala Bocková.

Plechový samopalník pomůže zachránit kostel v Kostelní Bříze

Zchátralý kostel v Kostelní Bříze na Sokolovsku pomůže zachránit monumentální třímetrová plastika samopalníka. Výtvor z plechu získala s areálem kasáren v Březové společnost Ekoinvest a samopalníka střežícího vchod chce nabídnout v dražbě. Výtěžek pak věnuje na opravu historického kostela.

Společnost Ekoinvest koupila kasárna pohraniční stráže od Březové za symbolickou korunu. Pozemky a zdevastované vojenské objekty chce využít pro vybudování závodu na likvidaci odpadu. „Samopalník ale ještě může posloužit dobré věci. Památník prodáme v aukci a takto získané peníze dáme na opravu kostela v Kostelní Bříze. Aukce by se měla konat do měsíce. Zatím netušíme, jaká bude vyvolávací cena,“ informoval SD ředitel firmy Ekoinvest Vladimír Číhal.

Březovská radnice vítá jakoukoliv aktivitu, která přinese prostředky na opravu kostela. „I když, možná by měl památník zůstat tam, kde je. Celý areál by se mohl jmenovat například U Smutného vojína,“ navrhl další variantu starosta Březové Miroslav Bouda. Aukce zúčastní, ale jen jako divák. Město letos přispěje na opravu kostela částkou 300.000 korun.

Podobná monumentální plastika s hornickou tematikou, která zdobila prostranství vedle Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově, našla uplatnění v areálu hornického muzea v Krásně. Další památník s nadživotní sochou vojáka naproti Městskému úřadu v Sokolově zůstane ale i nadále na svém místě. Město dokonce navrhuje uvolnit peníze na obnovu sochy.

Vyrábíme stavební směs, brání se firma pokutovaná za zpracování odpadu

  • Autor: Bohumil Zeman
  • Zdroj: MF Dnes – Karlovarský kraj
  • Dne: 20. 12. 2012
  • Webové stránky

Mimořádně vysokou pokutu 2,1 milionu korun udělila Česká inspekce životního prostředí firmě Derter za to, že u Březové na Sokolovsku nelegálně zpracovala dovezené plastové odpady. Majitel pokutované firmy však tvrdí, že nic špatného neudělali a mluví o úřednické šikaně.

Haldy elektroodpadu, plastů z autovraků a vytříděného komunálního odpadu se u Březové objevily před rokem. Teď definitivně padla dosud nejvyšší sankce tohoto druhu v kraji. V odvolacím řízení ji potvrdilo i ministerstvo životního prostředí.

„Firma míchala plastovou drť dovezenou ze zahraničí s popílkem na místě, které k tomu není určeno. Rozhrnula ji, uválcovala a tvrdila, že dělá terénní úpravy. Ty ale nebyly povoleny stavebním ani krajským úřadem,“ uvedl vedoucí pobočky České inspekce životního prostředí v Karlových Varech Lubor Bednář.

Počínání firmy hodnotí inspektoři jako poměrně závažné pochybení. Milionové pokuty nedávají často.

„Odpadu bylo opravdu hodně, na ploše o velikosti poloviny fotbalového stadionu. Odebrali jsme vzorky a nechali udělat rozbory, které dopadly špatně. Prokázalo se, že jde o odpad,“ řekl Bednář.

Vykládají si zákon svévolně, tvrdí majitel firmy

Radomil Kubát, majitel a jednatel společnosti Derter, je v šoku. Mluví o šikaně ze strany úředníků. Je si jistý, že nic protizákonného neudělal. Připravuje správní žalobu a chystá se na bitvu u soudu. To je poslední šance, jak se může bránit.

Kubát tvrdí, že inspektoři si vykládají zákon svévolně. Podle něj nejde vůbec o nelegální skládku plastů, ale o novou technologii využití umělých hmot ve stavebnictví.

„Vymyslel jsem novou stavební směs. Nechal jsem ji také certifikovat a mám k tomu všechny potřebné dokumenty. U mě na pozemku probíhaly technologické zkoušky,“ upřesnil Kubát.

O novinku je prý velký zájem, Radomilu Kubátovi se hlásí potenciální odběratelé. Mohlo jich být ale víc. Řada firem se lekla, když inspektoři začali Derter vyšetřovat.

„Musím podat správní žalobu, abych se očistil. Protože podle nesmyslné logiky inspekce zůstává odpad už navždy odpadem. Pak by trička z petlahví byla vyrobena také nelegálně,“ poukázal Kubát.

Firmě Derter hrozí i další pokuta

Firma působí na trhu asi patnáct let, zabývá se právě sběrem a recyklací druhotných surovin. Hlavně odpadu pro papírenský průmysl.

Pokuta ve výši 2,1 milionu korun nemusí být konečná. Proti Derteru se vede ještě druhá a dosud neukončená část řízení. Firma nepředložila správné smlouvy k přeshraniční přepravě dovezené drti.

Šéf Derteru se hájí, že podle evropské směrnice nemusí předkládat smlouvy přímo s dodavatelem, ale třeba jen s překupníkem či přepravcem. A tyto dokumenty má. „Nemusím vědět, kdo je dodavatelem. A ani to nevím,“ brání se.

Derter si pozemky pronajal od společnosti Ekoinvest. „V nájemní smlouvě se nepíše o odpadu. Má to být materiál určený k recyklaci a dalšímu využití,“ poznamenal už dřív šéf Ekoinvestu Vladimír Číhal.

Starosta Březové Miroslav Bouda není přesvědčen, že by zpracování plastů významně zatěžovalo životní prostředí. „Dělají to v území dřívějšího plaviště popílku,“ upřesnil Bouda.

Požár kabrioletu

Bulvární deník Blesk informoval, že škodu 1,5 milionu korun způsobil úmyslně založený požár kabrioletu značky Audi v části Rudolec obce Březová na Sokolovsku.

Měsíční krajina na Sokolovsku v r. 1987

Článek z doby socialismu nám po téměř čtvrtině století přiblíží tehdejší oficiální náhled na těžbu uhlí a její dopad na krajinu Sokolovska. Zajímavé je, že stejný článek bychom mohli otisknout v dnešních novinách a nikdo by si ničeho zvláštního nevšiml – snad až na chybějící zmínku o tenčících se zásobách uhlí a hrozbě celokrajské sociálně-ekonomické krize z důvodu rostoucí nezaměstnanosti.

Celý příspěvek

Březovým listím pokřtili knihu o obcích, které zanikly

Vernisáž projektu s pracovním názvem Zaniklé obce Březovska zaujala kromě jiných také novináře z Mladé fronty DNES, kteří se starají o přílohu Karlovarský kraj. Článek z dnešního vydání od Bohumila Zemana je překopírován v pokračování tohoto příspěvku. Dále si můžete prohlédnout televizní záznam Zdeňka Soukupa na ČT 24 s názvem Vzniká turistická trasa po zaniklých obcích Slavkovského lesa. Celý příspěvek