Nadace přestaví kostel na muzeum

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 21. 5. 2003

Zdevastovaný kostel sv. Petra a Pavla v osadě Kostelní Bříza u Březové bude už za tři roky lákat turisty jako muzeum zaniklých obcí Slavkovského lesa.

Vznik muzea v Kostelní Bříze slíbila Nadace pro děti, která památku z 15. století získala od města Březová a během několika dnů zahájí její opravu.

Myšlenka vybudování památníku 20 obcím, které v 50. letech minulého století zmizely z mapy s příchodem armády a se vznikem vojenského prostoru, není nová. Vznikla před dvěma lety, když město Březová koupilo poničený kostel za symbolickou korunu od Báňské stavební společnosti.

„Pokud slušné muzeum z dokumentů o zaniklých vesnicích složíme, lidi určitě bude zajímat, jaká byla historie těchto obcí a jak vypadaly,“ míní předseda Nadace pro děti Vladimír Číhal.

A je to smutná historie. Ve své knize I tudy kráčely dějiny ji popsal loni zesnulý sokolovský historik Vladimír Prokop. O jeho publikaci byl obrovský zájem. Autor v rozhovoru pro MF DNES v únoru 2001 například podotkl: „Armáda ve vojenském prostoru nebyla dlouho. Přesto stačila zlikvidovat celé vesnice a města. Rozstřílela například Čistou. Ještě dnes si pamětníci ukazují na místo, odkud ministr obrany Čepička sledoval, jak dělostřelci likvidují městečko.“

Odborníci upozorňují, že po zaniklých vsích toho moc nezbylo. Zřejmě tak vznikne problém, co v muzeu vlastně ukazovat. Možná mapy, kresby nebo dobové pohlednice. Staré fotografie některých vesnic ale vůbec neexistují. Nadace pro děti přesto věří, že exponáty sežene. Oprava kostela začne podle Vladimíra Číhala zajištěním statiky a rekonstrukcí střechy.

„Zatím peníze sháníme z českých zdrojů. V příjmech máme asi pět milionů korun jistých, takže aspoň první část opravy můžeme platit sami,“ řekl předseda nadace. Oprava ale bude stát celkem okolo 15 milionů korun.

Nadace se s žádostí o finanční pomoc chystá oslovit například Česko-německý fond budoucnosti. Kontaktovala už potomky místních rodáků žijících ve Spojených státech. „Mají velký zájem o to, abychom kostel a to, co po zaniklých obcích zbylo, zachránili,“ dodal Číhal.

Historie kostela

  • 1410 – postaven
  • 2002 – kostel získala Nadace pro děti
  • 2003 – začíná oprava památky
  • 2006 – v kostele má být muzeum zaniklých obcí