Úvod pro turistu

Obec leží ve CHKO Slavkovský les v nadmořské výšce 600 mnm., kol kolem se rozléhají hluboké jehličnaté lesy a narazíte i na dubiny a bučiny (třeba nad Třemi rybníčky nebo u Kladské), lesy jsou proloženy lány polí, na nichž se pasou krávy i ovce. Proč přijet k nám a zde strávit čas? Protože si myslíme, že odjedete spokojeni a rádi se vrátíte.

V Kostelní Bříze samotné vás zaujme její historie (viz historie obce, kulturní památky, kronika KB a historie zaniklých obcí Slavkovského lesa). Kostel sv. Petra a Pavla je až magickou dominantou obce. Zámek, bohužel ve špatném stavu zrenovovaný na podzim r. 2009, je obklopen nádherným parkem s vzácnými stromy, které se pnou i nad hřištěm s tyčemi na upnutí síte. Na návsi je bývalá škola a hlavně hospoda s hrázděnou zdí a mansardovou střechou, ve které si můžete třeba odpočinout. Kousek pod ní je Smíšené zboží u Hoffmanů a naproti němu je basketbalový koš a několik laviček se stolem.

Ať zamíříte kterýmkoliv směrem, vždy po cestě narazíte na ovocné stromy, někdy i na sady. Jablka, třešně, blumy, špendlíky, hrušky (méně). Polezete-li ovšem na třešeň, dejte pozor na větve. Někteří lidé nejsou ohleduplní, a větve bezostyšně ulamují.

A kam z Kostelní Břízy? Směrů je hodně. Chcete li pokračovat dál do hlubin Slavkovského lesa, pojedete směrem na Rovnou a odbočit můžete směrem na přehradu krásná Lípa (dojedete na Lazy), směrem na Arnoltov (ke Třem rybníčkům a na Studánku a Lazy). Z Rovné můžete buď z kopce do Podstrání nebo kolem letiště n Vranov a tam odsud kolem Bílé hájenky na Hvězdu (Kladská).

Naopak, jedete-li jiným směrem, pak buď do Arnoltova a do Šabiny, nebo na Kamenici a z ní do Sokolova, Lokte, Krásna, Horního Slavkova.

Jestli vás tyto pojmy nic neříkají, podívejte se do mapy, bude to tak asi lepší. Můžete se podívat i na mapy a další praktické informace.

Pěšky i na kole (to spíš) zde a v okolí zažijete mnoho krásného. Dál a dál v Chráněné krajinné oblasti, víc a víc přírody jakou v Sokolově neuvidíte. Sytě zelené stromy, zvířata na polích a přes cesty, zurčící potůčky a potoky, veliké kameny na jehličím zasypané půdě v chladivém lese, kde hub je jako máku a vy uděláte něco pro své tělo.

Napsat komentář