Vzhůru do stopy

Altán na Lesném

Běžkařské stopy na Lobzech (Lobzy-Kamenice-Rovná) jsou pravidelně upravovány a mezi Sokolováky si získaly dobrou pověst. Na Mariánskolázeňsku se správci tras také dobře činí a strojově je stopa natahována až na Hvězdu (…Bašus-Hřebenovka-Vysoké sedlo-Hvězda-Kladská…).

Alternativou k běžkování ve stopě je běžkování ve volném terénu (asi se tomu říká back country). To prostě vezmete teplé oblečení, dle chuti zásoby (jídla a oblečení) do baťůžku a klidně ty nejobyčejnější běžky (pokud mají šupiny, nemusíte mazat… ale zase po rovině a z kopce to pojede hůř). A vydat se můžete kamkoliv. Třeba po červené turistické značce směr Tři rybníčky a volitelně dále směr Lazy, nebo stočit k Rovné, Bystřině, Kamenici. Obnáší to ovšem třeba toto:

 • prošlapávání stopy v hlubokém sněhu, který rád zalézá do bot
 • vítr na pláních
 • jízda po auty zdeformované sněhové pokrývce na lesních cestách

A po návratu z expedice se můžete odměnit v restauraci U Bílého koníka.

Podzimní cyklovýšlap 2011

Příjemné dopoledne u kostela v r. 2010

Město Březová s komisí sportu pořádá 8. 10. 2011 Podzimní březovský cyklovýšlap. Startovní výstřel cykloturistické akce rozechvěje lýtka účastníků v 9:30 hod. u restaurace s přiléhavým názvem Start na Březové. Padesátikilometrovou trasu zpříjemní občerstvení na Lazech (vemte si Kč). Jede se tudy: Březová – Kamenice – K. Bříza – obora Studánka – Lazy – Kladská – Lazy – Bystřina – K. Bříza – Kamenice – Březová. Pojede se i ve větru dešti.

Na Kostelní Bříze v restauraci U Bílého koníka bude na návštěvníky čekat speciální cyklistická hotovka a hutná polévka. Pokud bude hezky, posezení na terase bude výtečné. Pokud bude pršet, cyklisté se schovají uvnitř u kamen.

Celý příspěvek

Nová tabule Lípa u kostela

Informační tabule Lípa u kostela

Správa CHKO Slavkovský les vyměnila informační tabuli u památného stromu Lípa u kostela. Osmadvacet metrů vysoká Lípa velkolistá má důstojného mluvčího. Rád bych k tabuli napsal několik poznámek, obzvláště ve vztahu k nedávno instalovaným tabulím projektu Zaniklé obce na Březovsku (tabule jsou na návsi u madony a pod rybníkem u zámku).

 • Graficky hezky zpracované,
 • informačně bohaté (texty a obrázky k lípě i regionálním záležitostem),
 • tabule je v rámu,
 • na tabuli je uchycen lipový špalík (můžu si šáhnout, kouknout se zblízka),
 • dřevo je natřeno do lehce natmavlé barvy, takže (tolik) nesvítí do okolí,
 • střecha je přiměřeně široká a dřevěná,
 • v zemi je zabetonována železná tyč a ve vzduchu je na ni připevněn dřevěný kůl,
 • celá konstrukce není zbytečně široká a zapadá do prostředí.

Celý příspěvek

Opravená lesní cesta Arnoltov-Rudolec

U Velké Haliče

V Arnoltově v 180° zatáčce u oranžového rodinného domu si můžete všimnout vjezdu na polní cestu směr Velká Halič, kde vede zelená stezka KČT zvaná stezka sv. Vavřince. Tato polní cesta je opravována. Zatím je natažena směrem na Rudolec k potůčku a je opravdu pěkná: pevná, hladká, široká. Uvidíme, co s ní udělají přejezdy lesní techniky a kam až povede.

Celý příspěvek

Výlety a zajímavosti na Sokolovsku

Do sekce věnované okolí Kostelní Břízy jsme přidali stránku Výlety okolo Sokolova. Najdete na ní letáky s názvy jako Podivuhodná krajina, Středověk a lázeňská noblesa, Když prší a fouká, Nahlédněte do dolu nebo Vesničky Slavkovského lesa. Letáků je celkem dvacet. Ve fyzické podobě jsou již k dostání v informačním centru v Královském Poříčí na Statku Bernard. Celý příspěvek

Nová zpevněná cesta z Březové

Cyklisté, chodci i běžci přivítají novou zpevněnou cestu, která vede z parkoviště za hasičárnou na Březové do kopečka (tam, kde se konávají čarodějnice a cyklistické závody) a pak po rovině pod vedením vysokého napětí směrem k vodárně, která je poblíž budované silnice R6 zhruba tam, kde slepě končí silnice vedoucí ke golfovému hřišti. Cesta je zhotovena z materiálu z bývalé silnice E6. Více na fotografiích. Celý příspěvek

Zelená a červená turistická značka nově v obci

Červená značka (zelená je na druhé straně stromu)

Červená značka (zelená je na druhé straně stromu)

Na přelomu srpna a září 2009 se v obci objevila zelená a červená turistická značka. Rozcestník je umístěn na kmenu kaštanu u kostela sv. Petra a Pavla na návsi. Tyto nové turistické značky ještě nejsou ani na internetové mapě Mapy.cz. Červená trasa vede z Březové přes Kostelní Břízu na bývalý Ostrov. Zelená trasa označuje stezku sv. Vavřince, která vede okružně z Březové na Březovou přes Kamenici, Kostelní Břízu a Rudolec.