Kostelní Bříza, slavná obec ve Slavkovském lese

Kostelní Bříza se nachází v kouzelném prostředí Slavkovského lesa a uchovává pro Vás několik vzácných darů: četné kulturní památky (např. právě opravovaný kostel sv. Petra a Pavla), pozoruhodnou historii obce (a což teprve přepsaná kronika!) a jako bonus jsme zpracovali minulost zaniklých i současných obcí Slavkovského lesa.

Jistě oceníte i praktické informace jako mapy, obchod se smíšeným zbožím a hospoda (z historického hlediska) a jízdní řád autobusu.

Nejlepší obrázek o Kostelní Bříze si utvoříte, pokud ji sami navštívíte: na kole, pěšky, autem. Pokud to z nějakého důvodu nejde, podívejte se alespoň na některé fotografie.

Ilustrační foto KB

Bývalá škola na návsi. „V roce 1954 se začalo vyučovat v jednotřídní škola v č. p . 20 v Kostelní Bříze. První ředitelkou a učitelkou byla občanka Čtvrtečková.“ Pokračování zápisu z kroniky Kostelní Břízy.

Ilustrační foto KB

Javorový list z aleje v parku. Více fotografií naleznete ve Fotogalerii.

Ilustrační foto KB

Renesanční reliéf na kostelní věži. „Kromě reliéfu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista jsou do stěny kostelní věže vsazeny dva další pozoruhodné obrazové desky ze 16. století – Ukřižování a reliéf ze znakem.“ Více o reliéfech.

Ilustrační foto KB

Kostel sv. Petra a Pavla. V současné době kostel dostává novou střechu má novou střechu a fasádu (zepředu) (viz noviunky na toto téma) v rámci své opravy. „Kostel sv. Petra Pavla je zajímavá, pozdně barokní budova se zděnou kruchtou, lunetami a kněžištěm, připomínající ještě gotický původ. Uvnitř je řada pozoruhodných náhrobků z let 1584 a 1772 a latinskými a německými nápisy, s bohatou plastickou výzdobou a erby. Na vnějších stěnách několik uměleckých reliéfů a nápisů, připomínajících Stampachy a cenný reliéf Kristova zmrtvých vstání ze 16. století.“ Historie kostela sv. Petra a Pavla.

Ilustrační foto KB

Rodinný dům a bývalý Zartnerův hostinec. „Dům č.p. 16 je na severu Slavkovského lesa snad poslední mimořádně kvalitní ukázkou hrázděné lidové architektury, jakoby zázrakem ušetřenou demilicích po r. 1945, jež zničily svéráz této krajiny.“ Pokračování textu o hostinci.

Napsat komentář