Březová dostala kasárna. Vznikne tu třídírna odpadu

  • Autor: Dita Urešová
  • Zdroj: Sokolovský deník
  • Dne: 14. 12. 2004

Novou třídírnu odpadu postaví firma Ekoinvest do dvou let v areálu bývalých kasáren v Černém Mlýně u Březové. Stavbu haly už může začít připravovat. Město Březová totiž včera oficiálně zdarma převzalo od ministerstva vnitra někdejší vojenský areál. Radnice ho podle dřívější dohody prodá Ekoinvestu za symbolickou jednu korunu.

„Musíme si pořádně zjistit, v jakém stavu areál je. Pravděpodobně budeme muset některé objekty zdemolovat. Připravíme výstavbu třídírny, která je myšlena jako regionální centrum pro nakládání s odpadem. Slíbili jsme, že do pěti let tam vznikne sto osmdesát nových pracovních míst,“ řekl ředitel Ekoinvestu Vladimír Číhal.

Březová žádala o převzetí kasáren už v roce 1992. Po průtazích se dočkala se až nyní.

„Když jsme o kasárna žádali poprvé, to byl vytápěný a životaschopný areál. Teď ho převezmeme jako zničený danajský dar s dožitými inženýrskými sítěmi a s ekologickou zátěží, jejíž odstranění bude stát třicet tři milionů korun,“ uvedl starosta Miroslav Bouda.

V budovách se dvanáct let netopilo, majetek pouze chátral a neodolal ani nájezdům zlodějů. Celý převod trval tak dlouho i proto, že několik let Březová o kasárna žádala v rámci sdružení obcí Sokolov – západ. Jeho členem je ale i společnost Sokolovská uhelná a kvůli tomu nemohl stát areál sdruženým obcím darovat.

Miroslav Bouda doufá, že se Ekoinvest popere s ekologickou zátěží v někdejších kasárnách a vytvoří potřebná pracovní místa. Areál v osadě Černý Mlýn leží nedaleko Sokolova a nová třídírna odpadu tak může snížit i zdejší více než desetiprocentní nezaměstnanost. Firma plánuje, že kromě třídění začne odpad také zpracovávat a z plastů lisovat výrobky.

Sdružení obcí Sokolov – západ už dříve uzavřelo s Ekoinvestem předběžnou smlouvu o převodu kasáren. „Tento závazek město Březová ctí a dodrží ho. Smlouva o převodu bude podepsána do konce roku,“ řekl starosta Bouda.