Kostel se brzy změní na muzeum

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 26. 11. 2004

Kostel svatého Petra a Pavla v Kostelní Bříze na Sokolovsku se podařilo zachránit od zkázy. „Statické zajištění a nová střecha přišly zhruba na pět milionů korun,“ řekl Vladimír Číhal, předseda Nadace pro děti, jež chce z kostela postupně vybudovat muzeum zaniklých obcí Slavkovského lesa.

Kostelu ještě před dvěma lety hrozil zánik. Děravou střechou zatékalo, byla narušena i statika budovy. „Nyní se dá říct, že jsme kostel zachránili. Na kostele je nová střecha, zastřešujeme i přístavky a zpevněny byly základy,“ řekl Číhal.

Druhá etapa, která začne příští rok, by se měla zaměřit na rekonstrukci vnitřní části kostela. Poté se chce nadace věnovat zřízení muzea. Podle Číhala by muzeum mohlo v kostele vzniknout do dvou let. Nadace chce přitom využít evropské fondy. „Hledáme možnosti, z jakých zdrojů další etapy financovat,“ řekl Číhal.

Muzeum zaniklých obcí Slavkovského lesa by mělo připomínat vysídlení obyvatelstva po roce 1938 a 1945. Tyto dva mezníky v historii regionu odsoudily k zániku desítky obcí. „Většinu materiálu pro expozici budeme asi hledat v Německu,“ uvedl Číhal. Celkové náklady na přeměnu zdevastovaného kostela na muzeum jsou odhadovány na 15 milionů korun. Zatím byla rekonstrukce hrazena pouze z prostředků nadace, jež je získala jak od soukromých firem a od města Březová, v jejímž katastru Kostelní Bříza leží, tak i od Karlovarského kraje, který přispěl 100 tisíc korun.

První zmínky o kostele se objevují na počátku 15. století, přestavěn byl v 16. století. Současná podoba vychází z pozdně barokní přestavby v letech 1804 až 1806. Po odsunu německého obyvatelstva pozbyl kostel svou původní funkci.

Po roce 1990 kostel získalo město Březová, to jej prodalo soukromé stavební firmě, která slíbila kostel opravit. Ze záměru ale sešlo a tak jej Březová koupila zpět a věnovala Nadaci pro děti, která si klade za cíl obnovu historických památek.