Podnikatel chce zbourat zámek

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 6. 4. 2005

Podnikatel Lukman Lukmanov by rád zboural zdevastovaný barokní zámek v Kostelní Bříze u Březové. Podmáčenou ruinu, kterou jako kulturní památku koupil, chce srovnat se zemí a na pozemku pak postavit své rodinné sídlo – zámeček ve francouzském stylu.

„Při pochůzce za účasti investora a stavebního úřadu bylo řečeno, že budovu lze těžko zachránit. A že bude požádáno o její vyjmutí ze seznamu kulturních památek a případně i o její demolici,“ řekl starosta Březové Miroslav Bouda.

Památkáři ale s bouráním nesouhlasí. „Demolice objektu vypsaná není. V tom smyslu není požádáno ani zahájeno řízení. Chceme, aby pan Lukmanov zdokladoval, co předcházelo zřícení střech. Tedy statický posudek, ze kterého by vyplynulo, jestli ještě půjde něco zachránit,“ uvedla památkářka z Městského úřadu v Sokolově Jiřina Růžičková.

Starosta Bouda ale míní, že zbytky zámku měly být srovnány se zemí už dávno. Po zřícení střech a krovů z něj zůstaly už jen vykloněné, podmáčené obvodové zdi. „Co udělaly státní dohlížecí orgány pro to, aby k devastaci nedošlo? Teď jsou všichni chytří,“ poznamenal starosta.

Zámek chtěl Lukmanov původně opravit a udělat z něj své sídlo. Obavy lidí v obci ale vyvolal spíš jeho zájem o sousední zámecký park, který patří městu Březová a slouží jako odpočinkové místo. Lidé se tu scházejí, dělají pikniky a pořádají turnaje v nohejbalu.

„Tohle místo nemá chybu. Byla tu jen hlína a bahno. My jsme to dali do pořádku a staráme se o nohejbalové hřiště. Vy byste park někomu dal?“ řekl hospodský Jan Gelbič. Jeho soused František Pták se obává, že by Lukmanov park se vzácnými chráněnými stromy pro sebe oplotil.

Starosta občany uklidňuje, že město prodej parku nechystá. „Budeme se o tom bavit, až tam investor vedle postaví rodinné sídlo a tím potvrdí svůj zájem. Pak bude předmětem jednání pronájem parku a v dalekém výhledu případný prodej,“ řekl Miroslav Bouda.