Na vrchu Krudum vyroste sporná věž

  • Autor: Bohumil Zeman
  • Zdroj: MF Dnes, Karlovarský kraj
  • Dne: 18. 12. 2006

Nebude to trvat dlouho a na vrchu Krudum ve Slavkovském lese vyroste sporná stavba: padesát metrů vysoká měřící věž s deseti metrovou anténou. Vztyčit ji chce Český telekomunikační úřad, který už požádal o stavební povolení. Věž by mohla sloužit zároveň jako rozhledna pro turisty – se schodištěm a vyhlídkovou plošinou třicet metrů nad zemí.

„Standardní stavební řízení trvá dva měsíce. Do začátku března bychom měli rozhodnout,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu v Horním Slavkově Martin Hanzal. Stavbu podporuje město Loket, na jehož pozemcích má věž vyrůst. Radní v listopadu souhlasili s projektovou dokumentací ke stožáru.

Podle mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dany Makrlíkové má stožár sloužit jako automatická monitorovací stanice kmitočtového spektra. „Odhadovaná částka na výstavbu věže zřejmě překročí dvacet milionů korun,“ uvedla. Příhradová konstrukce bude připravena i pro montáž vyhlídkového ochozu a schodiště. „Tuto část však telekomunikační úřad nebude platit, nedovolují mu to platné zákony,“ dodala mluvčí. O vyhlídku na Krudumu ale stojí starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.

„Na vyhlídku se budeme muset finančně složit, budeme hledat sponzory,“ řekl. Stavba, která má vyrůst na dohled objevených zbytků středověkého kostela sv. Mikuláše u osady Hrušková, má řadu odpůrců.

Proti je například Klub českých turistů, radnice v Sokolově, autor knihy o rozhlednách v Česku Jan Nouza i šéf Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jan Schlossar. Všichni soudí, že věž naruší estetickou a přírodní hodnotu krajiny.