Do Březové míří tři tisíce mladých králíků

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 10. 9. 2008

Téměř tři tisíce králíků z Česka i Německa se tento týden sjede do Březové na Sokolovsku. Město totiž bude hostitelem 38. celostátní výstavy mladých králíků s mezinárodní účastí. Pro veřejnost se výstava otevře v pátek a sobotu.

„Máme přihlášeno 2730 králíků. Ty do Březové začnou svážet už v úterý. Ve středu a čtvrtek všechny králíky posoudí hodnotitelská komise,“ uvedl předseda pořádají základní organizace Českého svazu chovatelů Kostelní Bříza Herbert Zens.

Připravit největší republikovou výstavu mladých králíků trvalo řadu měsíců. Pořadatelé musí zajistit stovky klecí, areál bude hlídat bezpečnostní agentura, na čtvrtek a pátek dostanou ředitelské volno i žáci místní základní školy, protože tam bude zázemí výstavy.

Pojmem mladý králík se označuje zvíře, které se narodilo v letošním roce, a to bez ohledu na to, jestli se už podle plemene řadí mezi mláďata nebo dospělé. Jejich vlastnosti pak porotci posuzují podle stanovených sedmi kriterií. Od hmotnosti, přes tvar a barvy až po péči o zvíře. „Na severozápadě Čech se taková výstava pořádá vůbec poprvé. Původně mělo přijet ještě více králíků, ale kvůli vzdálenosti někteří chovatelé nepřijedou. I tak ale bude na co se dívat,“ míní Zens.

Pořadatelé připravili ve spolupráci s městem i doprovodný program, prezentaci zahradní techniky, výstavu drůbeže a holubů a mnoho dalšího včetně ukázky vycvičených králíků Králičí hop.

Podle tajemníka výstavy Rolanda Zense se celkové náklady odhadují asi na 460 tisíc korun. „Celkem rozdělíme na 130 čestných cen dospělým chovatelům a 40 cen mladým chovatelům,“ doplnil Herbert Zens.