Výstava králíků a Pouť ke kapli 7/2011

Na svátek Magdalény se uskuteční pouť ke kamenické kapli pojmenované po této světici. Program začíná v pátek 22. 7. 2011 v 15 hodin na Kostelní Bříze, v půl čtvrté se poutníci volným krokem ke kapli, kde v půl páté přednese loketský farář Majkov bohoslužbu. Od půl šesté zahraje u místního pohostinství k tanci a poslechu dechový orchestr Březováček. Pro účastníky je zajištěna doprava z Březové a Rudolce na výchozí místo.

V sobotu 23. 7. 2011 bude od 8 do 17 hodin otevřena Krajská výstava mláďat králíků v chovatelském areálu Kostelní Bříza. Přítomen bude prodejce-zahradník (stromky atp.). Zde fotky z výstavy 10/2010. Zde je článek o výstavě.

Info převzato ze stránek města Březová.

O víkendu volby a výstava chovatelů

V sobotu se konají volby do městského zastupitelstva na Březové. Vážení obyvatelé, zvažte zodpovědně, kdo se podle vás bude o Kostelní Břízu a ostatní přidružené obce dobře starat. A nejde jen o vesničky, ale také o samotnou Březovou. Vzpomeňte, s kým byli v minulosti potíže, zamyslete se nad posledními čtyřmi roky, zvažte situaci, nové možnosti… a v sobotu se rozhodněte. Dále si uvědomme, že situce ve vesničkách je do značné míry v rukou jejích obyvatel (příklad: Rudolec).

Soutěžní výstava Českého svazu chovatelů se koná 16. 10. 2010 od 8 do 17 hodin. Na místě bude kromě králíků posezení, občerstvení a stánek se zahrádkářskými potřebami, výpěstky a ovocnými stromky a keři. Plakát.

Změna územního plánu

Zastupitelstvo města schválilo úmysl změnit územní plán v částech města i vesnic. U nás v Kostelní Bříze se jedná o lokalitu za areálem chovatelů až k cestě na Kamenici nad břízky. Zde by mělo vyrůst několik rodinných domků a sportovní zázemí. Překrásné místo, že? Dvě z parcel jsou už předem „zamluvené“ mladými, kteří tu sice nebydlí, ale prožili v KB své dětství. Je pravda, že původní verze územního plánu zněla ponechat KB tak jak je, s historickým jádrem a případně několik domků tam, kde kdysi byly. Ale to by asi k přežití vesnice nestačilo. A také tyto parcely jsou ve vlastnictví zdejších občanů, kteří je patrně neprodají.

Jedinou vadou na kráse nového plánu je úmysl posunout hospodu na Mýtině o kousek dál kvůli nové silnici R6. Je jasné, že současná činnost majitele zůstane zachována anebo se ještě rozšíří. Myslím, že u silnice postávající utěšitelky nedělají dobré jméno naším vesnicím. Mám na to svůj soukromý názor týkající se ochoty zastupitelů toto zablokovat atd., ten ale nemůžu svěřit médiím. Ale tlak zdola by jistě pomohl. Hodně záleží na lidech, jestli se s tím smíří. Některým to bohužel vyhovuje. Můj hlas v zastupitelstvu, kde jsem na zasedání vystoupila s námitkou, bude minoritní. A ještě k tomu se vystavuji nebezpečí fyzického násilí.

Satelitní snímek pole za obcí směr Kamenice (mapu můžete posouvat, měnit její měřítko a podklad):

I chov králíků podléhá módě. Letí menší plemena

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 12. 9. 2008

Připravit králíky na celostátní výstavu je podobné, jako když tým vizážistů chystá dívku na volbu miss. Ve skutečnosti ale příprava začíná podstatně dříve – už před narozením králíka výběrem rodičů. A i v chovu králíků lze vypozorovat módní trendy.

Nejkrásnějším mladým králíkem se letos na celostátní výstavě v Březové na Sokolovsku stal holandský černý Petra Sirotka ze Sedlčan. Perfektní kresba na srsti, dokonalé tvary a ideální velikost. „Je to jedno z nejnáročnějších plemen. Je to dáno tím, že vyžaduje kresbu přesně podle standardů. Takže i mláďata se musí vybírat pro další chov. Ale stane se, že třeba z celého vrhu, z pěti šesti králíků, se nehodí ani jeden. Tím víc to ale baví,“ řekl hrdý majitel vítězného králíka.

V Březové se o uplynulém víkendu představilo přes 2700 králíků z desítek plemen. „Samozřejmě, že každý chovatel považuje za nejlepší nebo nejhezčí to plemeno, které sám chová. Ale my jako posuzovatelé musíme být spravedliví,“ dušoval se porotce Bohumil Dvořák.

Vkus chovatelů se podle něj mění. „Dříve se králíci chovali hlavně pro maso, a tak byla v oblibě větší plemena. Teď je to více hobby a chovají se malá plemena, zakrslá, spíš na hraní než na maso,“ řekl Dvořák.

Například v Březové se v počátcích nejčastěji choval vídeňský bílý králík. Dnes už toto v Čechách tradiční plemeno ustupuje menším, barevným plemenům.

„V módě jsou třeba stříbrná plemena,“ řekl Roland Zens z místní organizace Českého svazu chovatelů Kostelní Bříza, který výstavu v Březové pořádal.

I když je chov králíků dnes do značné míry estetickou záležitostí, mnozí jej stále chovají kvůli výbornému masu. „Já králíky zbožňuji nejen v králíkárně, ale i na pekáči,“ řekl chovatel letošního šampiona Petr Sirotek. Ze tří stovek králíků, které má za jednu sezonu v chovu, je zřejmě z čeho vybírat na výstavy i na pekáč.

„Králíky zbožňuji nejen v králíkárně, ale i na pekáči.“ Petr Sirotek

Holandský černý je horkým kandidátem

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 12. 9. 2008

Horkým kandidátem na nejhezčího králíka celé 38. celostátní výstavy mladých králíků v Březové na Sokolovsku je Holandský černý majitele Petra Sirotka. Porota rozhodne dnes.

Do Březové se tento týden sjely téměř tři tisíce králíků z Česka i Německa. „Pro veřejnost se výstava otevře dnes a zítra,“ řekl předseda pořádající základní organizace Českého svazu chovatelů Kostelní Bříza, Herbert Zens.

Pojmem mladý králík se označuje zvíře, které se narodilo letos.

Do Březové míří tři tisíce mladých králíků

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 10. 9. 2008

Téměř tři tisíce králíků z Česka i Německa se tento týden sjede do Březové na Sokolovsku. Město totiž bude hostitelem 38. celostátní výstavy mladých králíků s mezinárodní účastí. Pro veřejnost se výstava otevře v pátek a sobotu.

„Máme přihlášeno 2730 králíků. Ty do Březové začnou svážet už v úterý. Ve středu a čtvrtek všechny králíky posoudí hodnotitelská komise,“ uvedl předseda pořádají základní organizace Českého svazu chovatelů Kostelní Bříza Herbert Zens.

Připravit největší republikovou výstavu mladých králíků trvalo řadu měsíců. Pořadatelé musí zajistit stovky klecí, areál bude hlídat bezpečnostní agentura, na čtvrtek a pátek dostanou ředitelské volno i žáci místní základní školy, protože tam bude zázemí výstavy.

Pojmem mladý králík se označuje zvíře, které se narodilo v letošním roce, a to bez ohledu na to, jestli se už podle plemene řadí mezi mláďata nebo dospělé. Jejich vlastnosti pak porotci posuzují podle stanovených sedmi kriterií. Od hmotnosti, přes tvar a barvy až po péči o zvíře. „Na severozápadě Čech se taková výstava pořádá vůbec poprvé. Původně mělo přijet ještě více králíků, ale kvůli vzdálenosti někteří chovatelé nepřijedou. I tak ale bude na co se dívat,“ míní Zens.

Pořadatelé připravili ve spolupráci s městem i doprovodný program, prezentaci zahradní techniky, výstavu drůbeže a holubů a mnoho dalšího včetně ukázky vycvičených králíků Králičí hop.

Podle tajemníka výstavy Rolanda Zense se celkové náklady odhadují asi na 460 tisíc korun. „Celkem rozdělíme na 130 čestných cen dospělým chovatelům a 40 cen mladým chovatelům,“ doplnil Herbert Zens.

Zářijová celostátní výstava mláďat králíků

Vážení chovatelé, chovatelky, přátelé, nadešel čas, abychom Vás co nejsrdečněji pozvali k návštěvě celostátní výstavy mláďat králíků, jejímž pořadatelem je základní organizace ČSCH Kostelní Bříza, VOO ČSCH Sokolov a Karlovy Vary. Výstava se uskuteční v prostorách školního hřiště a pěší zóny v městě Březová u Sokolova. Je to poprvé, kdy se 38. ročník této celostátní výstavy koná v tomto severočeském a západočeském regionu od Ústí až po Plzeň. Termín výstavy je 12. – 13. září 2008.

Vynasnažíme se, aby ve spolupráci s výše uvedenými organizacemi byla tato výstava i v našem regionu úspěšná. Chceme věřit, že chovatelé králíků z celé naší České republiky podpoří tuto výstavu svou účastí, a že tímto budou mít návštěvníci možnost shlédnout skutečně mnoho vystavených králíků a mnoho u nás chovných plemen.

Pořadatelé připraví pro návštěvníky důstojné prostředí této výstavy, včetně doprovodného programu prodeje chovatelských potřeb, léčiv, krmiv a podobných produktů.

Velice potěšující je příslib účasti chovatelů z Bavorska a Saska. Budeme mít možnost porovnat kvalitu zvířat z těchto zemí ze SRN s našimi králíky. Přesto, že výstavy mláďat králíků v SRN nemají takovou tradici jako u nás v ČSCH, přesto při našich společných jednáních účast potvrdili.

Případné zájezdy na tuto výstavu mohou využít možnost navštívit náš lázeňský trojúhelník Karlovy Vary – Mariánské Lázně – Františkovy Lázně ležící v rozsahu 30-40 km od konání místa výstavy. Velice zajímavý je rekonstruovaný hrad Loket (10 km), zámek Lázně Kynžvart (30 km), zámek Bečov (Maurův relikviář – 50 km), klášter Teplá (50 km) a mnoho dalších známých památek v tomto kraji.

Možnost ubytování v blízkosti konání CVMK. V městě Loket jsou k dispozici tři malé hotely s kapacitou 50 lůžek pro autobusové zájezdy s místním rodinným pivovarem, nově zřízená ubytovna Hostel-Duhák se 180 lůžky s 2-5 lůžkovými pokoji (tel.:352 699 891, s cenou od 150,- do 250,-Kč/noc Dolní Rychnov), Garni – Hotel Sokolov. V okolí je ještě dostatek Penziónů a Hotelů, kde si lze zajistit nocleh přes internet či cestovní kanceláře.

Ke stažení