Lidé se bojí, že přijdou o park

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 10. 9. 2004

Ruský podnikatel a majitel soukromé polikliniky v Sokolově Lukman Lukmanov koupil zničený bývalý zámek v Kostelní Bříze. Chce ho přestavět na své rodinné sídlo. Zájem má i o zámecký park.

Obyvatelé osady se bojí, že je Lukmanov připraví o jediné hezké odpočinkové místo, kde se mohou scházet, pořádat turnaje v nohejbalu a pikniky s opékáním vuřtů.

„Tohle místo nemá chybu. Ukažte mi nějaké lepší. Byla tu jen hlína a bahno. My jsme to dali do pořádku, stálo nás to spoustu práce a staráme se o nohejbalové hřiště. Vy byste park někomu dal?“ ptá se hospodský Jan Gelbič.

Okolí ruiny zámku je majetkem města Březová, pod které osada patří. V posledních letech radnice s pomocí brigádníků park prořezala, opravila studánku, část okolních kamenných zídek a zkrášluje rybník. Ročně jde o investice ve výši padesáti až sto tisíc korun.

„Máme obavy, že park dostane Lukmanovova rodina, oplotí ho a nikdo jiný už se dovnitř nedostane. Celá vesnice je proti tomu. Nevíme už, jak prodeji a zničení parku zabránit. Prý se mu nelíbí některé zídky a chce tu postavit tenisový kurt. Jsou tu přitom vzácné chráněné stromy. O parku se píše v turistických mapách a chodí se sem dívat lidé zdaleka,“ uvedl soused František Pták.

Starosta Březové Miroslav Bouda potvrdil, že Lukmanov má o park zájem, zatím ho ale projevil pouze neoficiálně. Radnice ale slibuje, že o prodeji nebo pronájmu ale nezačne jednat dříve, než podnikatel své sídlo postaví, zkolauduje a upraví okolní prostranství.

„Plně chápu obavy domorodců, kteří se právem strachují, že by mohli přijít o jedno z nejkrásnějších míst. V tuto chvíli to ale není předmětem jednání. A pokud by podnikatel takový zájem měl, předcházela by tomu velká diskuse, které by se zúčastnili i obyvatelé Kostelní Břízy,“ ujistil Bouda. Podle něho by bylo logické, kdyby Lukmanov park chtěl. Zámek a park k sobě patří a v minulosti spolu tvořily ucelený komplex s hřištěm, zahradnictvím a promenádou. Podnikatel včera nebyl k zastižení. Jeho sekretářka uvedla, že odjel mimo Sokolov a neví, kdy se vrátí.

Na fotografii v novinách: František Pták