Kostelní Bříza leží v severozápadním cípu Chráněné krajinné krajinné oblasti Slavkovský les necelých 10 km jižně od Sokolova v nadmořské výšce 600 m. Prohlédnout si ji včetně okolí můžete prohlédnout na fotografiích.
Připomeňme stručně historii obce, jež je od r. 1976 spolu s Rudolcem, Kamenicí a Arnoltovem přidruženou obcí města Březová.

Pohled na obec v r. 1944 na podzim. Majitel fotografie: V. Číhal
Z historie
První písemná zmínka o tehdejším Pirku (bříza) pochází z 2. pol. 14. stol., tak jako je tomu u většiny, dnes již zaniklých, okolních vesnic. Zmíněny byly v seznamu lén, které vlastnil a propůjčoval rod Leuchtenberků. Z druhé a třetí písemná zmínky z let 1410 a 1415 vyplývá existence fary a kostela, zasvěceného apoštolům Petru a Pavlovi. Navštivte letopis – krok za krokem dějinami »
Od 15. do 17. stol. drželi statek Kostelní Bříza Steinbachové. V 18. stol. statek po několik dekád drželi Turbové. Za Jana Václava z Turby se odehrálo několik významných událostí. Jednak vznikla nová školní budova, jednak byl místo malého vrchnostenského domu v areálu hospodářského dvora postaven jednoduchý zámek a jednak sám Jan Václav založil před svou smrtí fond na financování úplné přestavby kostela. Dostatek peněz se ve fondu shromáždilo za Karla Lebrechta ze Spiegelu a jak připomíná nápis nad bočním vchodem do kostela, stavět se začalo v r. 1802.
Po revoluci v r. 1848
Po občanské revoluci v r. 1848 si původně feudální majitelé svůj majetek udrželi. Poslednímu z jejich sledu, Viktoru Brand-Kopalovi, byl majetek jakožto Němci r. 1946 zabaven státem. Po revoluci v r. 1848 se v obci rozvíjel čilý spolkový život, jako ve všech okolních obcích. Více o životě obyvatel » Během 2. světové války byli na statku vězněni francouzští zajatci (v odkazovaném textu se dočtete o vztahu obce k Francii).
Po vyhnání původních obyvatel, tj. Němců, zel tehdejší Císařský les, dnes Slavkovský, prázdnotou. Nikomu se sem totiž příliš nechtělo. Příspěl k tomu i úmysl zřídit zde vojenský prostor. Ten skutečně v letech 1948-1954 existoval a zabral severozápadní část Císařského lesa. Kostelní Bříza ležela na jeho okraji. Na okraji území odsouzeného k smrti. Zatímco v Kostelní Bříze sídlilo zásobování a v ubikacích bydleli vojáci (viz letecké snímky z r. 1952), v Čisté se natáčel film Boj o osadu, v němž byl naživo předveden ničivý um socialistické armády. Podívejte se do kroniky na období 1945-1968 »
Ve 2. polovině 20. století obec značně zchátrala. Socialistický státní zemědělský podnik hospodářsky využíval kostel i zámek, aniž by dbal o údržbu. Většina původních domů padla za oběť organizované demoliční akci, bez zodpovědné péče se octl i hostinec a malý, leč dendrologicky zajímavý zámecký park. Přečtěte si o stavu památek v r. 1985, v kronice o životě v 70. letech 20. stol. a také povídky pana Schuberta a články pana Mašína »
Situace pokračovala i v 90. letech 20. stol. Zde je popsán stav památek v r. 1997. Od r. 2000 (zhruba) se hostinec, kostel a bývalá škola dočkávají rozkvětu (aktivity Nadace pro děti a soukromých osob). Hostinec byl dne 4. 2. 2011 otevřen pro veřejnost. Jmenuje se U Bílého koníka. Zrekonstruována byla i náves, hřbitov a bývalá fara v horní části obce. V dolní části obce se skví zrenovovaný park. Ze zámku však zbyly jen nakloněné obvodové zdi. Přilehlý bývalý statek soukromý majitel opravuje na své sídlo a podobný osud zřejmě postihne i to, co zbyde po zdech zámku.
Slavní rodáci
- Hudebník Ernest Pleyer, *13. 3. 1858 v Kostelní Bříze, † 2. 6. 1927 v Chebu
- Hudebník Jan Nepomucký Kristián Brandl, *30. 10. 1835 Kostelní Bříza – †10. 6. 1913. Dirigent a hudební skladatel patřil nejen mezi nejvýznamnější rodáky obce, ale celého Císařského lesa. Řadí se k hrstce jedinců, kteří získali světový věhlas a jejichž jméno se objevuje ještě dnes po celém světě.
- Hella Guth, *16. 2. 1908 Kostelní Bříza – † 16. 10. 1992 Paříž. Věhlasná malířka 20. století
Kulturně historické zajímavosti
- Renesanční reliéfy ze 16. stol. ve věži a lodi opravovaného kostela sv. Petra a Pavla. Ten v širé přírodě a malé vesničce působí doslova jako boží zjevení.
- Barokní hrázděný hostinec s 500 letou tradicí, ve kterém byl v únoru 2011 po celkové rekonstrukci obnoven provoz.
- Kostelní Bříza je jediná zachovalá ves, která byla zahrnuta do Vojenského prostoru Prameny.
- Za socialismu se zde natáčel film Sedmého dne večer s Karlem Högerem; později film Boží duha.
- V kostele se již několik let pravidelně koná vánoční koncert a letní koncert na svátek sv. Petra a Pavla.
Tajemství
- Usadili se zde ve 12. stol. waldsaští mniši?
- Kde stálo sídlo Steinbachů? Byla jejich tvrz skutečně na místě pahorku za hřbitovem?
- Kde stál a jak fungoval údajný malý klášter ze 14. století?
- Co skrývá kostelní báň? Jsou v ní skutečně tajné dokumenty?
- Opravdu němečtí důstojníci plánovali v modré komnatě v zámku atentát na Hitlera? Zřejmě ne.
- Jak dopadne stavební činnost v areálu bývalého zámku v režii ruského investora?
- Jak se bude dařit hostinci U Bílého koníka?
- Ožije kostel v režii Nadace pro děti?
- Zadaří se v parku novému sekvojovci? Jak dopadne ten, co umrznul a obrostl břečťanem?
Zajímavosti pro návštěvníky
- Opravovaný kostel sv. Petra a Pavla s bývalým hřbitovem (lavičky, informační tabule, výhled na skotský náhorní skot na louce) a chráněné stromy,
- zrekonstruovaná náves, zrekonstruovaná bývalá škola a hostinec U Bílého koníka v památkově chráněné hrázděné barokní budově.
- Zrenovovaný zámecký park se zajímavými stromy, cestičkami, lavičkami, rybníkem, tůněmi;
- rozpadající se bývalý zámek, rekonstruovaný statek (sídlo).
- Okolní příroda (procházky, cyklistika, houbaření).
- Začátek naučné stezky Zaniklé obce na Březovsku (2 okruhy po cca 25-30 km s informačními tabulemi, celkem 20 ks).
- Pomyslná brána do Slavkovského lesa; červená a zelená značka KČT.
Závěr
V osamocené vsi na kopečku Kostelní Bříze nalezneme silnou kulturně-historickou atmosféru v krásné přírodě a hostinec U Bílého koníka.