Brigáda v parku?

Park

Park

V závěru roku 2009 se začal měnit náš zámecký park. A dost zásadně. Zmizely poškozené, náletové či jinak neperspektivní stromy, přibyly desítky nových kusů stromů a keřů, takových, které tu byly, ale i nových druhů. Zjara se můžeme začít kochat jejich krásou. Ale už těď v zimě můžeme ocenit jedinečnost nového sekvojovce, který nahradí ten letitý, uschlý. Je zajímavý svým pravidelným vzrůstem, silným kuželovitým kmenem a slabými větvemi, uspořádanými do dost pravidelného kužele. Podobný najdeme v zahradnictví v Horním Slavkově (chemička). Ten má ovšem už jiné rozměry, je to obrovitý nádherný strom, takže se máme na co těšit.

No a jestli si ještě vzpomínáte, na začátku veškerého snažení ohledně zámeckého parku byla práce nás, obyvatel Kostelní Břízy. Myslím si, že v péči o park bychom měli pokračovat. Nemám tím na mysli práce
vyžadující větší techniku, ale posbírat větve a odpadky, useknout bolševníky. Starosta slíbil, že tuto snahu by odměnil soudkem piva a špekáčky, takže práce by se k večeru mohla zvrhnout v nádhernou veselici, nebo alespoň příjemné posezení u ohně, kterým bychom spálili ty větve a papírové odpadky. Na našem starém hřišti… co říkáte? A taková akce by mohla být zjara a napodzim, sešli bychom se pak 4x ročně: jarní úklid parku, stavění máje, kácení máje a podzimní úklid parku. V létě koncert v kostele u příležitosti svátku Petra a Pavla, další koncert vánoční.