Změna provozu U Bílého koníka

„V pátek dne 4. 2. 2011 proběhne veřejné zahájení provozu, na které je každý srdečně zván,“ bylo psáno v historickém článku na těchto webových stránkách o nové resturaci U Bílého koníka. Po rozsáhlé opravě památkově chráněného objektu byl spuštěn provoz restaurace.

Restaurace si zakrátko vydobyla renomé. Došlo také k obnově sálu, jenž následně sloužil jako prostor pro svatby a jiné podobné akce. K sálu byl dále přistavěn jednopodlažní objekt pro kuchyň, avšak nebyl dosud dokončen. Rozestavěn je i přístavek, jenž slouží jako sklad uhlí. Na zahradě restaurace ostatně dodnes stojí velká stavební buňka.

Dne 1. 2. 2019 však restaurace na profilu v sociální síti Facebook informovala o ukončení provozu:

„Vážení hosté, právě dnes je to 8 let od otevření restaurantu U Bílého koníka. Zažili jsme s Vámi řadu krásných chvil, na které budeme dlouho vzpomínat. Dnes se s Vámi loučíme. Bílý koník bude dále nabízet služby penzionu a stravovací služby pro uzavřené společnosti.“ (PDF)

Restaurant se tedy změnil na penzion a prostor pro společenské akce s vybavenou kuchyní a stravovacím provozem (viz profil na webu Booking; snímek webové stránky).

Restauraci (penzion) provozuje společnost Restaurant U Bílého koníka spol. s r.o., v níž 100% podíl vlastní Ing. Číhal. Pozemek a budobu restaurace vlastní společnost ENVIRCON s.r.o., v níž 100% podíl vlastní Jiří Číhal.

Druhé výročí U Bílého koníka v rytmu čači

Dne 15. 2. 2013 se v restauraci U Bílého koníka uskutečnila oslava druhého výročí zahájení provozu této výjimečné restaurace. Návštěvníky večerem provedl v roli moderátora Martin Tuch. Pan Číhal ve své řeči především pochválil kuchaře, kteří svým uměním a svědomitým přístupem vytváří základ kvalitních služeb restaurace. za hosty promluvil Ladislav Sedláček, člen rady a zastupitelstva města Sokolov. Následoval zlatý hřeb večera, taneční vložka v podání Jana Ondera a Lucie Hunčárové. Známá dvojice předvedla svou přípravu na mistrovství republiky. Dalšími zlatými hřeby večera byly například raut, přednáška o vínech, vystoupení sommeliéra a ochutnáva vín.

IMG_4644

Bílému koníkovi přejeme další úspěšný rok.

Střípky z historie 8/2012

Na stránkách Kirchenbirk si můžete přečíst další nesmírně zajímavé články z historie. Jde o nové informace, jidne dosud neuveřejněné:

Prvním předsedou místního národního výboru byl… Václav Havel! V článku si také přečtete o státní správě v obci v období od konce války po přičlenění k Březové v r. 1976.

Co se týče správy obce, není od věci poznat posledního německého starostu Kirchenbirku, správce Maxe, a také pana řídícího, učitele Karla Wintera, jehož kresby a obecní kroniku dnes chováme jako historický klenot.

V článku o původu názvu obce se dozvíme, že známé Pirkh vůbec nemusí znamenat název stromu (tj. bříza), jak se obecně traduje. „Etymologie slova odkazuje spíše na slovo hora, kopec – Berg ve významu lehce opevněného kopce.“

Restaurace U Bílého koníka je v provozu již druhý rok a v létě otevřela další provozní prostor, a to sál. Ten má velice komfortní a příjemné vybavení, jak dokazují fotografie sálu.

Nakonec mi dovolte prezentovat několik fotografií ze srpnové Kostelní Břízy:

První výročí otevření U Bílého koníka

Dne 2. 3. 2012 proběhla v restauraci U Bílého koníka oslava prvního výročí jejího otevření. Necelých padesát hostů si vyslechlo úvodní přednášku Ing. Michaela Runda, ředitele sokolovského muzea, na téma filmová historie Kostelní Břízy. Na základě této prezentace jsem sestavil stránku Filmy v K. B. Následovala volná zábava hostů, rozprávění a ochutnávka pochoutek z dílny tří oblíbených kuchařů.

Kostelní Bříza hostila předsedu Senátu

Ilustrační obrázek: degustace vín v plném proudu.

Ve dnech 24. a 25. 11. 2011 navštívil na své oficiální cestě Karlovarský kraj předseda senátu pan Milan Štěch. Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný jako hostitel prostřednictvím své kanceláře zajišťoval potřebné záležitosti pro co nejlepší prezentaci kraje a spokojený pobyt všech účastníků. K podávání oběda byly vybrány dva podniky. Tradiční a zavedená karlovarská restaurace Grandhotelu Pupp a letošní nováček mezi gastronomickými provozy, znovuotevřený restaurant U Bílého koníka v Kostelní Bříze. Podniky zcela odlišné, ale v mnohém velmi podobné. Oba se mohou chlubit více než třísetletou tradicí, oba se ve své kategorii snaží o více než dobrou úroveň. Jedna je vlajkovou lodí světových lázní Karlovy Vary, druhá restaurací v zapadlé vesničce na svahu Slavkovského lesa.

A co hosté poobědvali?

V Grandhotelu Pupp připravili toto menu:

 1. marinované mušle sv. Jakuba v olivovém oleji extra virgine spolu s madagaskarskou vanilkou, doplněné šafránovou majonézou a grilovaným ananasem,
 2. kuřecí vývar se šafránem a čipsy ze španělské sušené šunky,
 3. pečená jelení svíčková servírovaná spolu se smetanovou omáčkou, doplněná karlovarským knedlíkem s dýňovými jádry a čerstvými brusinkami,
 4. čokoládová trubička s kokosovou pěnou a karamelovým mangem a sorbeten Maracuja a Mango.

Zatímco U Bílého koníka se podávalo:

 1. aperitiv Bohemia sekt Brut,
 2. drůbeží vývar s nudlemi a játrovými knedlíčky,
 3. kachní prsa s brusinkovou omáčkou, šťouchané brambory se zelenou cibulkou,
 4. hruška Melba.

Jak je vidět oba podniky zůstaly věrny své pověsti. Bohaté a exoticky znějící menu Gandhotelu Pupp a tradiční skladba menu české kuchyně Bílého koníka. Jen hruška Melba se na jídelní lístek jako by zatoulala z Francie. To ale návštěvníkům vůbec nevadilo. Naopak. Po skvěle připravené polévce a kachních prsou s brusinkovou omáčkou se po sladkém povyražení ve formě hrušky vařené ve vanilkovém sirupu, polité malinovou omáčkou a podávané s vanilkovou zmrzlinou, jen zaprášilo.

Bílý koník si tedy nevedl ve srovnání s Puppem vůbec špatně. Hosté odcházeli příjemně překvapeni jak z útulného prostředí, tak i ze služeb, kterých se v zapadlé vesničce Kostelní Bříza ani nenadáli.

A pokud jste i vy dostali chuť na něco dobrého, stačí se jen objednat na tel: 352 601 217, více na www.ubilehokonika.cz.

Novinky U Bílého koníka na listopad 2011

Listopad je U Bílého koníka nabitý akcemi – viz níže uvedený program. A dále je zde akce pro sběratele:

Sbírejte navštívenky Bílého koníka

Na rubu navštívenky vždy najdete připomínku tradičně slavených nebo i současných svátků. Navštívenku obdržíte vždy při návštěvě restaurantu.

Ukázka navštívenek

Listopadový program

 • 4. listopadu od 16:00 – Svatohubertské vytrubování (program akce)
 • 4. – 6. listopadu – sv. Hubertská zvěřinová slavnost
 • 13. listopadu 14 hod. – prezentace a degustace letošních sv. Martinských vín (doporučujeme zajistit si rezervaci)
 • 12. – 13. listopadu – sv. Martinská nadívaná husa s dobrým červeným vínem
 • 17. listopadu 17:00 hod. – slavnostní otevření a degustace nového Beaujolais (doporučujeme zajistit si rezervaci)
 • 19. – 20. listopadu – nové Beaujolais s ochutnávkou francouzské kuchyně
 • 26. – 27. listopadu – advent U Bílého koníka

Program na listopad ke stažení.

Bílý koník a hejtmanský mobil

Vítězkou výtvarné kategorie desátého ročníku krajské soutěže O hejtmanský mobil se stala teprve devítiletá Diana Hirschová ze Sokolova. Sebe a svou babičku namalovala před zdejší restaurací U Bílého koníka. Soutěže se zúčastnilo 31 dětí z Karlovarského kraje.

Úkolem soutěžících bylo správně zodpovědět 10 otázek z internetových stránek Karlovarského kraje a namalovat obrázek nebo pořídit fotografii na téma „Místo, které mám rád“. Obrázek okomentoval ředitel Galerie umění Jan Samec: „Vítězný obrázek mne zaujal na první pohled. Autorka krásně namalovala hrázděnku, dokonale vystihla to, jak opravdu vypadá. Všímala si i drobných detailů.“

Diana Hirschová se svým vítězným dílem. Foto: Karlovarský kraj

Soutěž O hejtmanský mobil pořádá Karlovarský kraj od roku 2002. Je určena dětem od 6 do 15 let.

Zdroj: Krajské listy

Podzimní cyklovýšlap 2011

Příjemné dopoledne u kostela v r. 2010

Město Březová s komisí sportu pořádá 8. 10. 2011 Podzimní březovský cyklovýšlap. Startovní výstřel cykloturistické akce rozechvěje lýtka účastníků v 9:30 hod. u restaurace s přiléhavým názvem Start na Březové. Padesátikilometrovou trasu zpříjemní občerstvení na Lazech (vemte si Kč). Jede se tudy: Březová – Kamenice – K. Bříza – obora Studánka – Lazy – Kladská – Lazy – Bystřina – K. Bříza – Kamenice – Březová. Pojede se i ve větru dešti.

Na Kostelní Bříze v restauraci U Bílého koníka bude na návštěvníky čekat speciální cyklistická hotovka a hutná polévka. Pokud bude hezky, posezení na terase bude výtečné. Pokud bude pršet, cyklisté se schovají uvnitř u kamen.

Celý příspěvek