O záchraně kostela poprvé jednala komise

Zdroj: MF DNES; zkratka autora: mk; datum neznámé

Zpětný odkup odsvěceného kostela sv. Petra a Pavla, hrázděného hostince a staré školy od současného majitele objektů byl předmětem jednání šestičlenné komise z řad zastupitelů Březové a BSS, s. r. o. Sokolov.

První setkání ustavené komise bylo podle slov jednoho z přítomných zatím spíše informativní. Jak uvedla pro týdeník iniciátorka celé akce MUDr. Lenka Fišerová, komise se sešla proto, aby projednala s konečnou platností návrh vedení Báňské stavební společnosti na zpětný odkup objektů. „My jsme kdysi chtěli koupit jen hostinec, ale ten jsme dostali s podmínkou, že koupíme i školu a kostel,“ vrací se k počátkům kauzy ředitel BSS Ing. Jindřich Pabian.

Stav dominantní památky v Kostelní Bříze je mnohem horší, než se zdá na první pphled zvenčí.

Nyní však Březová, do jejíhož katastru osada patří, usiluje hlavně o chátrající kostel, který je vzácnou kulturní památkou okresu nejen pro staré náhrobníky osazené uvnitř kostelní lodi. „Obec má morální zodpovědnost za dědictví po předcích,“ domnívá se starosta Březové Miroslav Bouda.

Vše bude závislé na technické expertize a na odhadech nákladů, které bude nutno vy naložit na nejnutnější stabilizaci kostela. Celková rekonstrukce podle Boudy přijde na třicet miliónů korun. „Rozpočet tak vysokou částkou zatížit nemůžeme, spíše budeme hledat dotační možnosti,““ konstatovala Fišerová. Starosta se nebrání ani zahraniční pomoci.

Doktorka Fišerová se domnívá, že záchrana cenné památky bude dlouhodobější záležitostí, a proto nemá smysl se zatím zabývat tím, jak má být odsvěcený kostel využíván. „Nejdřív musí být zřejmé, že vůbec přežije,“ zchlazuje plány starosty o zřízení muzea nebo výstavní síně.