Poprvé v Kostelní Bříze. Kam se podívat?

Kostelní Bříza je malá vesnice s překvapivě velkým počtem pozoruhodných památek, jež vyjmenujeme níže. Ještě než se vydáte na Kostelní Břízu, můžete se podívat do jízdních řádů autobusů nebo na mapy.

Dalo by se říci, že Kostelní Bříza je typická obec ulicovka. Avšak v nejnižším bodě hlavní obecní silnice odbočuje menší cesta do dolní části vsi. Tato cesta vede k zámku. Hned v úvodu musíme zmínit stromy. Již v názvu obce je strom, a Kostelní Bříza jimi skutečně oplývá. Jsou kolem kostela, v parku a na dalších místech, mnohé státem chráněné.

Zdaleka viditelnou dominantou obce je kostel sv. Petra a Pavla. Přečtěte si o jeho historii, o stavu oprav (Nadace pro děti) nebo se podívejte na fotografie. Za kostelem je nyní poněkud zarostlý zrenovovaný hřbitov a za ním archeologická památka, tvrziště. Kolem hřbitova je pak pole, na němž můžete vidět skotský náhorní skot. A kousek dál, na zahradě manželů Fišerových, v kruhu prastarých lip, stojí poutní kaple z 18.století.

Hned vedle kostela je hospoda ve starém pozdně barokním hrázděném hostinci (dříve Zartnerův hostinec). K němu přiléhá kulturní sál, v současné době opravovaný. Naproti hospodě se nalézá bývalá škola a budova Polesí (lesní podnik). Málem bychom zapomněli na areál Svazu chovatelů (kozosvaz).

Po silnici dolů. Po levé ruce mezi dvěma jírovci stojí na kamenném podstavci socha Madony s dítětem, pár kroků dál je studna je zakrytá studna a za ní maringotka, která dočasně slouží jako hospoda pro místní štamgasty, a dále malé travnaté náměstíčko s lavičkami, kde stává májka a pálí se čarodějnice.

Právě stojíte na křižovatce. A jelikož je Kostelní Bříza malou obcí, je jedno, kudy se vydáte. My však jen řekneme, že do kopečka vede cesta k hrázděnému domu č. p. 54. Ten stojí na křižovatce u zrcadla. Rovně nahoru vede cesta na Bystřinu a na Rovnou, doprava pak na Váhu (třešňová alej vedoucí ke statku) a na Arnoltov. Již však po 50 metrech začíná zámecký park.

Pokud ještě v obci zahnete doprava dolů, podél obchodu se smíšeným zbožím, uvidíte vše pěkně popořádku. Půjdete kolem žlutého žluto-oranžového panelového domu, ze nímž jsou zahrádky jeho obyvatelů. Došli jste k rybníku s lekníny a rybami. V zimě na něm hrajeme hokej. Nyní stojíte na hranici areálu zámku, v němž je mnoho k vidění: zámecký park s výjimečnými stromy a jejich rozmístěním, zachovalé cesty, podzemní sklepy a tunely, rybníček, studánka, zchátralý zámek, přilehlý bývalý statek (také zchátralý), hřiště (na nohejbal, volejbal, fotbal…) s lavičkami a nově zrekonstruovanými zídkami.

Procházka Kostelní Břízou je již možná u konce. Když však přijdete ve správný čas, možná se bude zrovna konat nohejbalový turnaj, turnaj ve střelbě prakem, Staročeské posvícení, výstava chovatelů domácího zvířectva, taneční zábava, oslava stavění či kácení májky a další slavnosti aktualizace (1/2011): koná se již jen výstava a májka. A když nic z toho, tak můžete vyrazit na výlet. Do okolních lesů na houby (směr Kamenice nebo Tři rybníčky), po turistických značkách na jízdním kole nebo pěšky (nejbližší značka je v Krásné Lípě nebo kousek za Třemi rybníčky směrem na Studánku).

Napsat komentář