Vzhůru do stopy

Altán na Lesném

Běžkařské stopy na Lobzech (Lobzy-Kamenice-Rovná) jsou pravidelně upravovány a mezi Sokolováky si získaly dobrou pověst. Na Mariánskolázeňsku se správci tras také dobře činí a strojově je stopa natahována až na Hvězdu (…Bašus-Hřebenovka-Vysoké sedlo-Hvězda-Kladská…).

Alternativou k běžkování ve stopě je běžkování ve volném terénu (asi se tomu říká back country). To prostě vezmete teplé oblečení, dle chuti zásoby (jídla a oblečení) do baťůžku a klidně ty nejobyčejnější běžky (pokud mají šupiny, nemusíte mazat… ale zase po rovině a z kopce to pojede hůř). A vydat se můžete kamkoliv. Třeba po červené turistické značce směr Tři rybníčky a volitelně dále směr Lazy, nebo stočit k Rovné, Bystřině, Kamenici. Obnáší to ovšem třeba toto:

  • prošlapávání stopy v hlubokém sněhu, který rád zalézá do bot
  • vítr na pláních
  • jízda po auty zdeformované sněhové pokrývce na lesních cestách

A po návratu z expedice se můžete odměnit v restauraci U Bílého koníka.

Prosincová stopa u Kostelní Břízy

Zima již nějaký pátek předvádí svou sílu a běžkaři si lebedí. Jelikož však často fouká vítr a padá další sníh, stopař ztrací víru, že snad někdy stopu dle svých představ vyladí. Drobná poezie na úvod… a pár fotek z 18. a 19. prosince 2010. Stopa byla protažena až na Kostelní Břízu. V následujících dnech (a to hned toho 19. 12.) často sněžilo a foukalo. Co se běžkování týče, sledujte stránku SKI Březová. Celý příspěvek

Zahájena běžkařská sezóna 2010

Bohatá sněhová nadílka konečně umožnila stopaři Václavu Sladkému projet běžkařské stopy mezi obcemi Lobzy, Kamenice a Rovná. Neváhejte a vydejte se na rovinatou náhorní planinu zaběžkovat si. Udržován je i okruh pro bruslení! Ptáte-li se na hostinec U Bílého koníka, vězte, že probíhají dokončovací stavební práce před otevřením.

Odkazy: aktuální stav tratí, stránka o běžkování.

Březová se připravuje na běžkaře

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 15. 11. 2007

Březová na Sokolovsku už připravuje lyžařské stopy na letošní sezonu. Trasy, které mohli běžkaři využít poprvé před dvěma lety, by letos měly být lépe upravené.
„Hlavní novinkou je letos pořízení mobilní garáže pro sněžný skútr. Díky tomu bude jednodušší stopy udržovat. Rozšířili jsme také parkování na Lobzech a vinárna tu rozšířila služby o zimní zahradu,“ řekl starosta Březové Miroslav Bouda.

Trasy byly doplněny o nové informační tabule a připravuje si i výroba druhého zařízení, které by umožnilo upravovat dvě stopy zároveň, a ušetří tak náklady na pohonné hmoty. Podle internetových stránek areálu skibrezova.sweb.cz se také připravuje technické zařízení pro volný styl (bruslení).

Stávající trasy měří asi třicet kilometrů a vedou v několika okruzích mezi Březovou, Lobzy a sahají nejdále k Podstrání. Plány Březové počítají s jejich dalším rozšiřováním do Slavkovského lesa a až k Mariánským Lázním.

„V zimě by trasy sloužily pro běžkaře, v létě třeba pro nordic walking,“ doplnil Bouda.

Lyžařské trasy okolo Březové jsou ideální hlavně pro rekreační běžkaře ze Sokolova a okolí. Místo dlouhé cesty na Kraslicko nebo na Boží Dar mohou sem dojet autobusem MHD.

Běžecké trasy povedou od Březové až ke Krásnu

Autor: ČTK
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 25. 11. 2006

Další kilometry běžeckých tratí by v letošním zimní sezoně měly být k dispozici v okolí Březové na Sokolovsku.

„Po úspěchu loni vybudovaných tras v okolí města chce radnice ve spolupráci s dalšími obcemi rozšířit trasy až ke Krásnu,“ řekl starosta Březové Miroslav Bouda.
Zatímco stávající trasy v celkové délce asi třicet kilometrů vedou v několika okruzích mezi Březovou, Lobzy a sahají nejdále k Podstrání, nové trasy by měly zamířit hlouběji do Slavkovského lesa a dovést lyžaře až ke Krásnu. S trasami už dala souhlas i chráněná krajinná oblast Slavkovský les.

„Od října jednáme s obcemi a firmami, přes které trasy vedou. Rádi bychom uzavřeli dohodu a spojili finanční prostředky na údržbu tratí. Podobně jako jsme se loni dohodli na spolupráci se Sokolovem,“ uvedl Bouda.

Blízko Sokolova

Sezonní náklady na správu tratí nepřesahují sto tisíc korun. Březová chce podle Boudy jednat i s Karlovarským krajem o vytvoření nového grantového fondu, který by přispíval obcím na vybudování a údržbu podobných tras, jako jsou kolem Březové. „Jak ukázala loňská sezona, mezi běžkaři byl o ně velký zájem. Přitom trasy využívají nejen lidé z Březové, ale i širokého okolí,“ uvedl Bouda.

Březovské trasy jsou na rozdíl od běžeckých tras v Krušných horách rychle dostupné ze Sokolova i okolních měst. Jednoduše k nim vede MHD.

Dlouhodobým cílem březovské radnice je vybudovat síť lyžařských tratí, které by protkaly Slavkovský les od Březové až po Mariánské Lázně.

Okolí Březové nabízí běžkařům třicet kilometrů nových stop

Autor: Bohumil Zeman
Zdroj: MF Dnes, příloha Karlovarský kraj
Dne 5. 1. 2006

Stopy nechala vůbec poprvé s pomocí nového sněžného skútru vyznačit březovská radnice.

Od konce minulého týdne se tak mohou běžkaři projet v celkem čtyřech barevně rozlišených a vzájemně propojených okruzích.

„Nejlepší nástupní místo do stopy je na Rovné, kudy vede fialový okruh kolem letiště. Z něho se dá přejet do červeného a modrého okruhu směr Kamenice a Lobzy. Od autobusové zastávky v Březové je zelený okruh asi jeden a půl kilometru daleko a dá se odsud dojet až na Rovnou,“ řekl Petr Gruss, který s partou nadšenců bílé stopy tvoří a udržuje.

Podle Grusse je značení zatím jen provizorní. Mapky a šipky najdou lyžaři na stromech. Rozcestníky i s údaji o vzdálenostech tu uvidí až v příští sezoně.
„Stopy budeme upravovat hlavně před víkendy. Je to pro nás nultá sezona. I my se učíme a příští rok bude značení perfektní,“ slibuje Petr Gruss.

Nápad upravovat běžecké stopy s pomocí zařízení vlečeného za skútrem vznikl po vzoru zimních běžeckých tras v okolí Mariánských Lázní. „Orientační mapky stop dáme na naše internetové stránky. Kdo má zájem o bližší informace, ať zavolá k nám na městský úřad,“ nabídl starosta Březové Miroslav Bouda.

Doufá, že se šance chopí i hostinští v okolních osadách a nabídnou lyžařům občerstvení. V příštích letech se mají trasy prodloužit až ke Kladské a Mariánským Lázním.
Sněžný skútr pořídilo město Březová a významně přispěl také Sokolov, Královské Poříčí a sdružení obcí Sokolov – západ.

Upravené běžecké okruhy u Březové

Modrý – délka 5 km, Kamenice
Červený – 10 km, Kamenice – Lobzy – Rovná
Zelený – 3 km, Březová – Lobzy
Fialový – 12 km, Rovná – kolem letiště