Střípky z historie 8/2012

Na stránkách Kirchenbirk si můžete přečíst další nesmírně zajímavé články z historie. Jde o nové informace, jidne dosud neuveřejněné:

Prvním předsedou místního národního výboru byl… Václav Havel! V článku si také přečtete o státní správě v obci v období od konce války po přičlenění k Březové v r. 1976.

Co se týče správy obce, není od věci poznat posledního německého starostu Kirchenbirku, správce Maxe, a také pana řídícího, učitele Karla Wintera, jehož kresby a obecní kroniku dnes chováme jako historický klenot.

V článku o původu názvu obce se dozvíme, že známé Pirkh vůbec nemusí znamenat název stromu (tj. bříza), jak se obecně traduje. „Etymologie slova odkazuje spíše na slovo hora, kopec – Berg ve významu lehce opevněného kopce.“

Restaurace U Bílého koníka je v provozu již druhý rok a v létě otevřela další provozní prostor, a to sál. Ten má velice komfortní a příjemné vybavení, jak dokazují fotografie sálu.

Nakonec mi dovolte prezentovat několik fotografií ze srpnové Kostelní Břízy:

Letní ohňostroj

Slavící hosté restaurace U Bílého koníka si v jeden letní večer dopřáli ohňostroj. Jaké to bylo? Podívejte se na fotografie.

V kostele nová omítka… a svatba po 68 letech

V části interiéru kostela byla nahozena nová omítka:

A o svatbě si přečtěte na Kirchenbirku. Nejprve pozvánku (vč. historické fotografie) a pak o samotném sezdání manželů Chladových. Hostina se konala U Bílého koníka.

Stěhování náhrobků na hřbitov

Náhrobní kameny

Jak jsme již informovali v článku Usadí kameny architekt?, na hřbitov byly začátkem r. 2011 převezeny náhrobní kameny, které odtamtud byly v pol. 20. stol. v rámci demolic odvezeny na skládku za obec (směr Kamenice). Některé kameny mají zřetelné nápisy, některé jsou historicky vzácné. S jejich citlivým usazením na hřbitov pomůže MAS Sokolovsko v rámci projektu Obnova reliktů zaniklých obcí Slavkovského lesa. Jak hřbitov vypadal ještě v r. 1944 se můžete podívat na vzácné fotografii na stránce věnované hřbitovu.

Kostel sv. Petra a Pavla

Podzimní cyklovýšlap 2011

Příjemné dopoledne u kostela v r. 2010

Město Březová s komisí sportu pořádá 8. 10. 2011 Podzimní březovský cyklovýšlap. Startovní výstřel cykloturistické akce rozechvěje lýtka účastníků v 9:30 hod. u restaurace s přiléhavým názvem Start na Březové. Padesátikilometrovou trasu zpříjemní občerstvení na Lazech (vemte si Kč). Jede se tudy: Březová – Kamenice – K. Bříza – obora Studánka – Lazy – Kladská – Lazy – Bystřina – K. Bříza – Kamenice – Březová. Pojede se i ve větru dešti.

Na Kostelní Bříze v restauraci U Bílého koníka bude na návštěvníky čekat speciální cyklistická hotovka a hutná polévka. Pokud bude hezky, posezení na terase bude výtečné. Pokud bude pršet, cyklisté se schovají uvnitř u kamen.

Celý příspěvek

Usadí kameny architekt?

Na mapě najdeme povětšinou bývalé kříže

Organizace MAS Sokolovsko realizuje projekt Obnova reliktů Slavkovského lesa (další info). Jeho podstatou je výběr zhruba třiceti objektů z doby zaniklých obcí a zpracování architektonického návrhu na jejich obnovu/zachvování. V případě Kostelní Břízy je uvažováno o

  • náhrobních kamenech na hřbitově,
  • „Ježíších na kříži“ (boží muka podél cest – litinový odlitek Ježíše na kříži na kamenném podstavci),
  • Císařské cestě.

Celý příspěvek

Letní koncert Heimatchor Kraslice

Nadace pro děti zve na hudební a vypravěčské setkání nadšenců nejrůznějšího věku, osudů a národností v kostele v Kostelní Bříze dne 31.7. 2011 v 18:00.

Po krátkém vyprávění o Slavkovském lese vystoupí seniorský, s jiskrou zpívající soubor Heimatchor Kraslice s kyticí písniček našeho kraje v původních nářečích.

Pořádatel: Občanské sdružení Kolohnát (dříve Jedličkův ústav v Praze) a Nadace pro děti.

Celý příspěvek

Slavnostní zahájení provozu U Bílého koníka

Dne 25. 2. 2011 proběhlo v uzavřené společnosti slavnostní oficiální zahájení provozu v restauraci U Bílého koníka v Kostelní Bříze. Pozvaní hosté si vyslechli povídání o historii obce od Dr. Vlasáka a pohled ze současnosti od starosty Březové Miroslava Boudy. Poté přišly hody pro chuťové buňky, protože začala degustace vín z dílny Vinařství Zaječí a raut připravený domácími kuchaři. Obojí bylo dle reakcí přítomných na výborné úrovni. Vína ze Zaječího vrchu najdete na vinném lístku v restauraci.

Další fotografii najdete na stránkách restuarace.

Celý příspěvek

Březovský cyklovýšlap 2010 nabídnul úžasný podzim

Sobota 9. 10. 2010 se na hodně dlouho zaryje do paměti všech účastníků Březovského cyklovýšlapu. Počasí totiž bylo příkladné. Sluníčko zářilo ostošest, stromy se parádily a i do kopce se jízdní kola sunula s chutí. Celý příspěvek

Krudumské štěky 2010

Psí útulek Pavlínčina fauna v čele s Davidem Hrbáčkem uspořádal dne 5. 9. 2010 společné venčení pejsků. Těch se v Lobezském údolí sešlo snad kolem stovky. Cesta na Krudum uběhla za doprovodu štěkání, vrčení, chrochtání, funění a dalších psích projevů rychle. Na vrcholu jsme si vylezli na rozhlednu a podívali se po lesích a dolech. Mezitím se na kopci shromažďovaly a zase odcházely různé skupinky účastníků. Špekáčky si lidé opékali v Milířích. Kdo chtěl, nasbíral si po cestě zpět houby na oběd. Výletu se zúčastnilo hodně dětí. Na některých z nich však bylo vidět, že je ještě rodiče nepoučili, jak s pejsky zacházet. Společné venčení je výborný nápad, což potvrdila vysoká účast pejsků a celých rodin. Ukázalo se tak, že psi jsou spolehlivým mezilidským tmelem. Celý příspěvek